Książnica Kopernikańska w elitarnym gronie. Część zbiorów wpisana do NZB

Box2 Wiadomości
Fragment zabytkowej kolekcji Książnicy Kopernikańskiej. Fot. nadesłane

Minister Piotr Gliński 26 marca wpisał unikalne zasoby toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej do narodowego zasobu bibliotecznego. Trafiają tam zbiory o wyjątkowej wartości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego.

Tylko trzynaście polskich bibliotek może poszczycić się takim wyróżnieniem. Pod koniec marca dołączyła do nich Książnica Kopernikańska, zajmując miejsce obok Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie czy Biblioteki Narodowej w Warszawie. Księgozbiór może zostać zaliczony do narodowego zasobu bibliotecznego, jeżeli ma wartość historyczną, unikalną wartość artystyczną, jest cenny dla nauki lub jest cenny dla kultury. Takie zasoby podlegają szczególnej ochronie.

Do narodowego zasobu bibliotecznego zostały zaliczone, należące do Książnicy Kopernikańskiej, regionalne wydawnictwa z XIX i początku XX wieku, kolekcja starodrucznych regionalnych panegiryków, kolekcja ks. Stanisława Kujota ze zbiorów Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz ikonografia, gównie fotografie i grafiki związane z Toruniem i regionem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *