Fabryka MOD21 wystąpiła w powieści Roberta Małeckiego

Kryminał “Urwisko”, którego premiera jest zaplanowana na jutro, będzie miał wyjątkowego bohatera. Jest nim fabryka toruńskiej firmy ERBUD, zajmująca się produkcją domów modułowych. Wątek ekologicznych obiektów został wpleciony w fabułę książki.

Robert Małecki pisze książki, których akcja rozgrywa się zwykle w Toruniu i okolicach. W jego najnowszej powieści, drugiej części nowego cyklu kryminalnego z policjantami bydgoskiego Archiwum X Marią Herman i Olgierdem Borewiczem swoją rolę odegra start-up MOD21 z podtoruńskiego Ostaszewa, specjalizujący się w ekologicznym budownictwie modułowym z drewna. To nietypowe zdarzenie jest elementem kampanii reklamowej i niespodzianką dla pracowników spółki. Jest to element współpracy między spółką a Wydawnictwem Literackim, wydawcą książek Małeckiego.

– Z naszych modułów budujemy już pierwsze przedszkola czy mieszkania, ale na rynek niemiecki, w Polsce temat prefabrykacji drewnianej dużych obiektów jest jeszcze mało znany – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes firmy ERBUD. – Chcemy promować tę technologię także u nas, a że jesteśmy nowoczesną firmą, robimy to też w innowacyjny sposób – lekko i ciekawie wplatając MOD21 w fabułę książek naszego ulubionego toruńskiego pisarza kryminałów. Przy okazji promujemy czytelnictwo wśród naszych pracowników. A to już dość pokaźna grupa czytelników – zatrudniamy ponad sto osób, a w całej grupie ERBUD prawie trzy tysiące.

Pracownicy i rodziny firmy MOD21 mogli wziąć udział także w wyjątkowym wieczorku autorskim i spotkaniu z Małeckim.

– Zależało nam tylko na tym, by zarysować i przybliżyć proces budownictwa modułowego, a MOD21 ulokować w rzeczywistych realiach, co dla Torunian, w tym naszych pracowników, będzie atrakcją – mówi Theodor Kaczmarczyk, prezes spółki MOD21. – Umówiliśmy się także, że byłoby super, gdyby udało się powołać do życia fikcyjnego bohatera, ale bazującego na pewnych realnych cechach któregoś z naszych prawdziwych pracowników.

Prezesowi MOD21 zależało jednak, żeby bohater nie był wzorowany na nim.

– To była nietypowa propozycja współpracy – mówi Robert Małecki. – Początkowo ją odrzuciłem, bo nie chciałem być „pisarzem do wynajęcia”. Jednak, gdy dowiedziałem się więcej o samym budownictwie drewnianym i idei stojącej za spółką MOD21, zrozumiałem, że podoba mi się to, co robią. Są europejską firmą, ale z mojego Torunia. I postanowiłem, że chcę ich wesprzeć. Od pierwszych rozmów zaznaczyłem, że całą gażę przeznaczymy na toruńskie dziecięce hospicjum „Nadzieja”, które na pewno mądrze wykorzysta tę sumę pieniędzy.

Decyzja pisarza bardzo spodobała się zarządowi spółki MOD21, który na wieść o geście Małeckiego postanowił do 50 tysięcy od pisarza dołożyć swoją cegiełkę i na konto hospicjum przelać symboliczne 21 tysięcy złotych.

Grupa ERBUD lubi niekonwencjonalne działania. Oprócz promocji działalności w powieści kryminalnej, spółka działa także w e-sporcie. Kolejnym wyjątkowym przedsięwzięciem jest zachęcanie kobiet i dziewczynek do pracy w budownictwie. W tym celu wraz z Fundacją ERBUD wydała książeczkę „Klara buduje”, która stała się bestsellerem, a za serię warsztatów budowlanych dla dziewczynek „Młode MajstERki” w Centrum Nauki Kopernik firma otrzymała dwa Złote Spinacze i Innowator ESG przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie ESG.