Po walce o Europejską Stolicę Kultury. Jakie są plany miasta?
Władze Torunia podsumowały starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jak wiemy, aplikacja miasta została odrzucona w postępowaniu.
ESK to prestiżowy tytuł przyznawany przez Unię Europejską. Toruń zabiegał o niego po raz drugi. Tym razem opracowaniem aplikacji konkursowej zajęła się wybrana w przetargu Lokalna Organizacja Turystyczna. W przygotowanie aplikacji zaangażowane były toruńskie instytucje kultury, powołano Radę Programową, a wszystkie działania koordynowane były przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia przy wsparciu komisji właściwej do spraw kultury Rady Miasta Torunia.
Gratulowałem i jeszcze raz gratuluję czterem polskim miastom, które znalazły się w finale – mówił podczas konferencji prasowej prezydent miasta Michał Zaleski. – Trzymam kciuki za najlepsze miasto, które w tej rywalizacji pokaże wartości, jakie są oczekiwane przez organizatorów konkursu. Jednocześnie wyciągamy wnioski w sprawach rozwoju kulturalnego naszego miasta.
Prezydent poinformował, że chcąc położyć nacisk na aktywny udział dzieci i młodzieży w życiu kulturalnym, miasto już rozpoczęło prace nad stworzeniem programu edukacyjnego. Zapowiedział również starania o bardziej aktywny udział osób spoza Polski, głównie z Unii Europejskiej w kulturze toruńskiej poprzez ich osobistą aktywność.
Kultura w Toruniu jest bardzo ważna, to wynika zarówno z inwestycji, jak i charakteru naszego miasta i te prace powinny być kontynuowane i powinna być kontynuowana współpraca i kontakt ze środowiskami twórczymi – dodał Ryszard Kruk, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej. – Myślę, że wszyscy czujemy, że ta praca, którą wykonaliśmy, nie poszła na marne. Dużo wspólnie zrobiliśmy i za to chciałem wszystkim podziękować.
Podkreślono, że do poprawy jest cyfryzacja zasobów kultury oraz rozwój aplikacji przy dużych festiwalach odbywających się w mieście. Dodano jednocześnie, iż toruńska kultura od poprzedniego startu rozwinęła w każdym wymiarze, przede wszystkim instytucjonalnym.
To co w międzyczasie powstało, rewitalizacja wszystkich naszych instytucji kultury, budowa CSW, powstanie CKK Jordanki, to nie przystaje do pozycji, którą zajmowaliśmy, kiedy startowaliśmy po raz pierwszy – stwierdził Zbigniew Derkowski, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia. – Dzisiaj w Toruniu odbywają się zupełnie innej rangi wydarzenia. Nie można tego nie zauważyć. Start do Europejskiej Stolicy Kultury spowodował znaczące poruszenie w obszarze kultury i zaktywizował wszystkich, którzy działali w obszarze kultury – indywidualnych twórców, fundacje, instytucje kultury i to czym dzisiaj dysponujemy jest nieporównywalne z rokiem 2010, kiedy pierwszy raz składaliśmy aplikację.