Marek Żydowicz: przygotowywaliśmy się na różne ewentualności

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Łącznie 10 konkursów i 175 filmów czeka nas podczas tegorocznej edycji EnergaCamerimage. Zaczynający się już w najbliższą sobotę festiwal zapowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Marek Żydowicz, dyrektor ECF Camerimage Kazimierz Suwała, a także marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki i prezydent Torunia Michał Zaleski.

W tym roku festiwal nie będzie wyglądał tak, jak poprzednie edycje. Z uwagi na sytuację epidemiczną, w całości odbędzie się online, choć przygotowania do formuły stacjonarnej były zaawansowane.

– Od początku roku przygotowywaliśmy się na różne ewentualności. Mieliśmy do niedawna jeszcze cichą nadzieję, że festiwal odbędzie się także w wersji stacjonarnej. Jednak obiektywne uwarunkowania, z którymi trudno się nie zgodzić, powodują, że festiwal będzie realizowany wyłącznie online – mówił Marek Żydowicz.

Program tegorocznego EnergaCamerimage dostępny jest na stronie camerimage.pl. Swój wkład w festiwal ma również Urząd Marszałkowski. Marszałek Piotr Całbecki podziękował organizatorom za realizację przedsięwzięcia mimo pandemii i podkreślił wartość promocyjną festiwalu dla regionu.

– Pozostaje nam przenieść się do świata wirtualnego. Odkąd jesteśmy objęci różnymi ograniczeniami jako państwo już od wiosny, nauczyliśmy się, jak poruszać się w tej przestrzeni wirtualnej. O tym, że festiwal odniesie kolejny sukces jestem przekonany. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że w przyszłym roku wrócimy do normalnej formuły, kiedy będziemy mogli spotkać się z tysiącami młodych, fantastycznych ludzi z całego świata, którzy przyjeżdżają do Torunia, do naszego województwa, by cieszyć się swoją obecnością i obcować z wielkimi kina światowego – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Choć online, to wątek toruński pozostanie. Uczestnicy festiwalu będą mogli odbyć wirtualny spacer po Centrum Festiwalowym – CKK Jordanki. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, która pozwoli na zorganizowanie festiwalu w najwyższej jakości.

– Cieszę się, że festiwal będzie. To coś, co przecież nie do końca było oczywiste. Wydawało się, że skoro nie można spotkać się w sali Jordanek, to po co festiwal? Właśnie po to, żeby uzupełniał to, czego nam brakuje na co dzień. Tę wzajemną interakcję, dodawał nam poprzez swoją magię trochę radości życia. Ona jest nam wszystkim bardzo potrzebna – podkreślał prezydent Michał Zaleski.

– Czekamy na państwa wszystkich wirtualnie. Mimo wszystko w Jordankach, bo ta technologia 3D, którą zastosowaliśmy, jest bardzo nowoczesna – dodawał Kazimierz Suwała.

Tegoroczny EnergaCamerimage odbywać się będzie w dniach 14-21 listopada.

Tagged

1 thought on “Marek Żydowicz: przygotowywaliśmy się na różne ewentualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *