Mieszkańcy bloku przy ul. Rusa walczą o zieleń. “Nie mamy trawnika tylko ziemne klepisko”

Box1 Interwencje Wiadomości
fot. nadesłane

Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik od kilku lat informowana jest o potrzebie zagospodarowania zieleni wokół budynków mieszkalnych przy ul. Rusa. W chwili obecnej zamiast trawnika jest tam ubita ziemia, na której nic nie rośnie. SM Kopernik powołuje się na opinię przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia, według której “wiele nieruchomości w Toruniu może pozazdrościć takich terenów zieleni”.

Jedna z naszych czytelniczek poinformowała nas, że mieszkańcy bloków przy ul. Rusa 18 i ul. Rusa 20 na przestrzeni ostatnich kilku lat wymienili z SM Kopernik szereg pism z prośbami o zagospodarowanie terenu w bezpośrednim sąsiedztwie bloków. Mieszkańcy zamiast ziemnego klepiska chcieliby, aby w tym miejscu powstał trawnik.

REKLAMA

Od kilkunastu lat nie nawieziono tu ani odrobiny nowej ziemi, która jest konieczna, bo na tym, co jest teraz nie wyrośnie już nic. Nie wysiano choćby jednego ziarna trawy – wyjaśnia mieszkanka bloku przy ul. Rusa.

Mieszkańcy rozkładają ręce, bo do tej pory nie doczekali się ze strony spółdzielni żadnego działania. W sierpniu 2019 r. z mieszkańcami nieruchomości odbyło się co prawda spotkanie. Omówiono na nim kwestie zagospodarowania terenów zieleni. Na rozmowach się jednak skończyło.

Na spotkaniu przedstawiono koncepcje zagospodarowania terenów zieleni wraz z szacowanymi kosztami i ich wpływem na stawki eksploatacyjne. Większość obecnych na spotkaniu była przeciwna takim planom ze względu na ich koszt – wyjaśnia SM Kopernik.

Mieszkańcy z kolei zwracają uwagę na fakt, że płacą za utrzymanie zieleni tyle samo, co mieszkańcy innych bloków, a jako jedyni nie mają trawnika tylko ziemne klepisko.

Spółdzielnia nam tłumaczy, że z powodu rosnących drzew nic u nas nie wyrośnie, ale przy sąsiednich blokach też są drzewa, a jednak trawniki są tam bardzo ładne. Nic dziwnego, że nic u nas nie rośnie, skoro nikt nie chce nawieźć nam ziemi ani wysiać choć trochę trawy – opisuje nasza rozmówczyni. – Nigdy nawet nie spróbowano nic zrobić w tym kierunku.

Zapytaliśmy SM Kopernik, czy spółdzielnia planuje podjąć kroki w kierunku zagospodarowania trawnika na osiedlu. Niestety, nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi na nasze pytanie.

Na terenie nieruchomości rośnie kilkadziesiąt starych drzew, które mają zasadniczy wpływ na rozwój innej roślinności na najniższym piętrze roślinnym. Większość mieszkańców ceni mikroklimat i cień, jaki zapewniają korony drzew na osiedlu – argumentuje SM Kopernik.

SM Kopernik powołuje się także na opinię przedstawicieli Urzędu Miasta Torunia, którzy przeprowadzali w tym miejscu wizję lokalną.

Według opinii wiele nieruchomości w Toruniu może pozazdrościć takich terenów zieleni – podsumowuje swoje stanowisko spółdzielnia.

Czy rzeczywiście jest czego zazdrościć?

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *