Młodzieżowe obrady ONZ? „Jedynka” po raz kolejny przygotowuje ToMUNa.

Wiadomości
fot. archiwum I LO im. Mikołaja Kopernika

Od 23 do 25 września w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika odbędą się trzydniowe obrady Toruń Model United Nations (ToMUN), wzorowane na obradach Organizacji Narodów Zjednoczonych, prowadzone w języku angielskim.

Nasze miasto będzie gościć młodych ludzi w wieku licealnym, z toruńskich szkół oraz europejskich państw, takich jak: Niemcy, Belgia, Luksemburg, Słowacja, Holandia i Hiszpania. Uczestnicy będą omawiać najistotniejsze dla współczesnego świata problemy oraz starać się znaleźć jak najlepsze, kompromisowe dla wszystkich państw członkowskich rozwiązania. Ceremonia otwarcia ToMUNa będzie okazją do wysłuchania wypowiedzi osób ze świata dyplomacji. W tym roku swoje przybycie potwierdził ambasador Hiszpanii, przedstawiciel ambasady Luksemburga i Belgii, przedstawicielka ambasady Niemiec oraz dyrektorka Wydziału Promocji Turystyki – Ewa Banaszczuk-Kisiel.

O przygotowaniach do obrad ToMUN opowiedziała Alicja Nowocień – President of General Assembly:

Przygotowania do ToMUNa trwają od dawna, jednakże w ubiegłym roku przez długi czas trwaliśmy w zawieszeniu i niepewności, ponieważ nie wiedzieliśmy, czy wydarzenie się odbędzie. Ostatecznie zostało przełożone na ten rok. Najintensywniejsze przygotowania trwały w wakacje, pod okiem uczącego w szkole prof. Daniela Szczygła – Head of MUN Directors. Wraz z innymi absolwentkami oraz uczennicami, tworzymy Steering Committee. Każda z nas koordynuje pracę poszczególnych grup, zajmujących się między innymi zakwaterowaniem gości, czy cateringiem. Obecnie do szkoły uczęszcza niewielu uczniów, którzy mieli okazję brać udział w ToMUN 2019. Musimy wszystkich wdrożyć od zera, więc organizujemy najpierw pokazowe debaty. Pomożemy delegatom przygotować się merytorycznie, korzystając z własnego doświadczenia. Sama miałam okazję brać udział w trzech MUNach i nadchodzący będzie czwartym

Hasło tegorocznej konferencji brzmi: “Human Environmental Indifference”, ponieważ jednym z kluczowych celów ToMUNa jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród młodzieży.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *