Na ulicach pojawili się żołnierze WOT. Monitorują osoby na kwarantannie

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Terytorialsi z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaczęli monitorować, czy osoby na kwarantannie i w izolacji przebywają w swoich domach. W ten sposób czynnie angażują się w walkę z epidemią.

Wojska Obrony Terytorialnej otrzymały kompetencje do samodzielnego monitoringu osób przebywających na kwarantannie i w izolacji domowej na podstawie rozporządzenia z 30 października 2020 r. Tym samym na ulicach pojawiło się więcej patroli Terytorialsów.

Reakcje są różne. Dzieci naturalnie boją się nieznanego, dlatego staramy się na chwilę zatrzymać, porozmawiać. Ciężko jest odwzajemnić uśmiech – pod maseczką i tak go nie widać. Najczęściej machamy im ręką, rozmawiamy z rodzicami. Wyjaśniamy jaka jest nasza rola – wyjaśnia szer. Paulina Ozdowska.

Żołnierze WOT nie mają uprawnień do legitymowania. Sprawdzają, czy osoby na kwarantannie lub w izolacji przebywają w domach, dzwoniąc domofonem.

Przedstawiamy się, pytamy czy wszystko w porządku i czy osoba po drugiej stronie domofonu lub telefonu nie potrzebuje pomocy. Zachowując bezpieczeństwo własne i osób monitorowanych nie wchodzimy do mieszkań. Są sytuacje, kiedy te osoby nam dziękują i takie, kiedy proszą o wsparcie np. pośredniczenie w kontakcie z sanepidem – dodaje szer. Krzysztof Gawrych.

Żołnierze z kujawsko-pomorskiej brygady wspierają też placówki medyczne w regionie. Wspierają policję i sanepid, zaopatrują lokalne DPS-y i pobierają wymazy do testów w kierunku COVID-19. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego do wsparcia innych jednostek oddelegowano w ostatnich dniach dodatkowych 250 żołnierzy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.