8. K-PBOT podsumowuje 2022 r. [ZDJĘCIA]
Wspieranie akcji przeciwepidemicznych, pomaganie uchodźcom i zabezpieczanie białoruskiej granicy. To najważniejsze zadania żołnierzy z 8. K-PBOT w minionym roku. Czym jeszcze zajmowali się Terytorialsi z regionu?
8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej składa się z ponad 2 tys. żołnierzy, wchodzących w skład 3 batalionów. Już w tym roku dołączy do nich kolejny batalion. Zainteresowanie służbą w WOT, w tym w 8. K-PBOT, gwałtownie wzrosło po wybuchu wojny na Ukrainie. W minionym roku w brygadzie przeprowadzono niemal 200 szkoleń wojskowych, m.in. z technik strzelenia czy pierwszej pomocy. Żołnierze jednak nie tylko doszkalali swoje umiejętności, ale także kontynuowali wcześniej podjęte działania w zakresie walki z epidemią COVID-19 – wspierali ponad 50 punktów w regionie, pobierając wymazy, przewożąc chorych czy sterylizując pomieszczenia. Kujawsko-pomorscy żołnierze brali także udział (i nadal biorą) w zabezpieczaniu białoruskiej granicy. Terytorialsi pomagają też uchodźcom z Ukrainy, zabezpieczając punkty recepcyjne czy pomagając w ośrodkach dla uchodźców. Żołnierze 8. K-PBOT chętnie uczestniczyli także w akcjach krwiodawstwa – łącznie w 2022 r. oddali ponad 200 litrów krwi. Dodatkowo, angażują się w akcje charytatywne, dbają o miejsca pamięci czy porządkują mogiły.
8. K-PBOT nieustannie zachęca do wstąpienia w swoje szeregi.
– Żeby zostać żołnierzem, należy złożyć wniosek w najbliższym Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym i przejść albo podstawowe 16-dniowe szkolenie, kończące się przysięgą wojskową albo szkolenie wyrównawcze (gdy kandydat był już wcześniej przeszkolony). W mijającym roku obyło się łącznie 10 takich szkoleń. Do służby w ramach WOT może przystąpić każdy obywatel Polski, o ile nie jest karany i ma ukończone 18 lat – podsumowuje ppor. Julia Rozworowska z działu prasowego 8. K-PBOT.
- Fot. nadesłane
- Fot. nadesłane
- Fot. nadesłane
- Fot. nadesłane
- Fot. nadesłane