Nowa nazwa dla planety, odkrytej przez astronomów z UMK

Box1 Wiadomości
fot. ilustracyjna

Zespół astronomów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkrył nową planetę, krążącą wokół gwiazdy BD +14°4559. Karłowata gwiazda wraz ze swoim towarzyszem właśnie zyskali nową nazwę. Wyłoniono ją na drodze konkursu, ogłoszonego przez Międzynarodową Unię Astronomiczną.

W 2009 roku zespół astronomów z toruńskiego UMK pod przewodnictwem Andrzeja Niedzielskiego odkryli nową planetę, krążącą wokół karłowatej gwiazdy w gwiazdozbiorze Pegaza. Pomagali mu dr Grzegorz Nowak, dr Monika Adamów i prof. Aleksander Wolszczan. Gwiazda odległa jest od słońca o 161 lat świetlnych, a obiegającą ją planeta to gazowy olbrzym.

W 2019 roku międzynarodowa organizacja, zrzeszająca astronomów ogłosiła konkurs na nazwę dla obu ciał niebieskich. Globalny konkurs nosił nazwę IAU100 NameExoWorlds. Nazwy musiałby być powiązane tematycznie z Polską. Wyłoniono siedem par, na które można było głosować przez internet. Znalazł się wśród nich między innymi Geralt i Ciri, czyli imiona bohaterów powieści Sapkowskiego.

Ostatecznie jednak zwyciężyli Solaris i Pirx. Decyzja została podjęta przez Międzynarodową Unię Astronomiczną we wtorek 17 grudnia. Solaris to tytuł najbardziej znanej powieści Stanisława Lema, jednego z najbardziej uznanych twórców literatury science fiction. W powieści Lema Solaris była planetą, pokrytą cytoplazmatycznym oceanem. Pirx to z kolei główny bohater innych powieści autora, będący dowódcą statków kosmicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *