Nowy sezon w Teatrze Horzycy. Co nas czeka?

Box2 Kultura
materiały prasowe Teatru Wilama Horzycy

“Tu w Toruniu” – to hasło przewodnie sezonu teatralnego 2018-2019 w Teatrze Horzycy. Pierwszą premierą, która odbędzie się 27 października, będzie “Hamlet” Szekspira w reżyserii Pawła Paszty.

Jak dzisiaj może być odczytany „Hamlet” Szekspira? “Hamlet to współczesny bohater Historii, człowiek żyjący pod ogromną presją” – taką interpretację przedstawi w październiku Teatr Wilama Horzycy.

REKLAMA

Kolejna premiera czeka nas w grudniu. To będzie „Dziadek do orzechów” na podstawie E.T.A. Hoffmana w reżyserii Darii Kopiec. Na scenie obok aktorek i aktorów z toruńskiego teatru wystąpią również seniorki i seniorzy z Torunia, którzy zmierzą się z tematem relacji pomiędzy marzeniami a śmiercią.

Do Teatru Horzycy przyjedzie także Damian Josef Neć, znany już toruńskiej publiczności z czytania „Ciemno wszędzie” Pawła Sali. Reżyser przygotuje „Aktorów prowincjonalnych” Agnieszki Holland, w których zgłębi temat biografii oraz indywidualnych historii aktorek i aktorów Teatru Horzycy. Premiera odbędzie się w lutym 2019 r.

Na następny spektakl nie będziemy musieli długo czekać. W marcu odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Anety Groszyńskiej. Będzie to przedstawienie mocno osadzone w tematyce ważnych dla Torunia spraw.

W kwietniu zobaczymy spektakl „Mazagan. Miasto” Beniamina Bukowskiego w reżyserii Judyty Berłowskiej. Wyjdzie on jednak poza mury gmachu przy pl. Teatralnym i będzie wystawiany m.in. w prywatnych mieszkaniach, wpisując się w nurt działań site-specific.

W sezonie 2018-2019 próby rozpocznie także Maciej Marczewski, który wyreżyseruje „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego. Premiera zaplanowana jest na wrzesień 2019.

“W nowym sezonie będziemy ponownie zapraszać Was do Salonu Poezji i na czytania performatywne – informuje Teatr Wilama Horzycy. “Uruchamiamy także projekt GENERATOR – platformę działań międzyinstytucjonalnych, która ma na celu generowanie twórczego dialogu międzypokoleniowego, zaproszenie młodych widzów do debaty z szacunkiem dla różnorodności poglądów i ze zgodą na różnice zdań. W ramach GENERATORA proponujemy nową formułę spotkań po premierach studenckich. Chcemy spotykać się z Wami na debatach inspirowanych debatami oxfordzkimi”.

Toruńska scena przygotowała też bogatą ofertę edukacyjną. Wśród niej znajdziemy m.in. warsztaty do spektakli, cykl „Poznaj Teatr”, lekcje teatralne, warsztaty dla nauczycieli oraz projekt Teatr i Rodzina.

“Rozpoczynamy sezon pełni pozytywnej energii, gotowi na wyzwania i intensywną pracę. Drodzy Widzowie! Bądźcie z nami. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami i emocjami. Spotykajcie się z nami na spektaklach, wydarzeniach okołoteatralnych, a także przy wspólnym stole podczas Niedzieli w Teatrze. Rozmawiajmy. Wspólnie twórzmy nasz Teatr”.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *