Oddasz krew – dostaniesz choinkę

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay (ilustracyjne)

Zachęcać do oddawania krwi można na różne sposoby. Nadleśnictwo Dobrzejewice połączyło ten szlachetny uczynek ze zbliżającym się okresem bożonarodzeniowym i organizuje akcję „Choinka za krew”. Będzie można wziąć w niej udział w najbliższą niedzielę w Dobrzejewicach.

Przy tamtejszym kościele stanie autobus do poboru krwi, obsługiwany przez ekipę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Lecznictwa w Bydgoszczy. Będzie on dostępny od godz. 9.00 do godz. 14.00. Każdy, kto honorowo odda krew, otrzyma od leśników voucher na świąteczne drzewko. Będzie można je odebrać z Gospodarstwa Szkółkarskiego Bielawy, które znajduje się przy ul. Leśny Trakt 5 w Toruniu. Kupon na drzewko jest ważny od 6 do 23 grudnia, zaś odbiór choinek będzie możliwy od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00, a także w sobotę 18 grudnia i niedzielę 19 grudnia między 9.00 a 14.00.

Zachęcamy do udziału w akcji. Oddając krew, ratujemy życie, a jednocześnie możemy otrzymać żywą, pachnącą choinkę z Lasów Państwowych do naszego domu. Z pewnością stanie się ona wyjątkową ozdobą nadchodzących świąt – mówi Kamila Czajka z Nadleśnictwa Dobrzejewice.

Akcja jest planowana także w Lipnie, tam krwiobus pojawi się 14 grudnia na pl. Dekerta i będzie dostępny dla honorowych krwiodawców między 10.00 a 16.00. Vouchery będzie można wymienić na choinki do 23 grudnia w Leśnictwie Komorowo: Komorowo 23, 87-600 Lipno. W dni powszednie kupony będą wymieniane od 13.00 do 17.00, zaś w weekend 18-19 grudnia od 9.00 do 14.00.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65. roku życia, zdrowe, które nie mają żadnych objawów infekcji, ważące nie mniej niż 50 kg. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Pobór trwa około 5 do 10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), potem następuje kwadrans odpoczynku. Przed oddaniem krwi należy być wypoczętym i wyspanym, a w dniu poprzedzającym nie powinno się spożywać alkoholu.

Tagged

1 thought on “Oddasz krew – dostaniesz choinkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *