Oto laureaci konkursów „Toruń Ogrodem” i „Toruń w Kwiatach”

Wiadomości
Jolanta Orłowska, decyzją naszych Czytelników, została wybrana Mistrzem Toruńskich Ogrodów, fot. Łukasz Piecyk

W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego zostały wręczone nagrody w dwóch konkursach „Toruń Ogrodem” i „Toruń w Kwiatach”. Czytelnicy „Tylko Toruń” wyłonili zaś Mistrza Toruńskich Ogrodów.

Konkurs „Toruń Ogrodem” odbył się już po raz 19. Zielone ogrody i działki oceniała komisja składająca się m.in. z przedstawicieli urzędu miasta. Jury przeglądu zgłoszeń oraz ich oceny dokonało w dniach od 3 do 20 lipca.

– Radość ogarnia, patrząc na Toruń pełen pięknych barw, zieleni i troski tych, którzy o tę zieleń dbają zarówno instytucjonalnie, jak i osobiście – mówił podczas inauguracji spotkania prezydent Michał Zaleski. – Jestem przekonany, że ta praca związana z zielenią przyniosła państwu wiele satysfakcji. Dbałość o ten zielony wygląd miasta śmiało możemy nazwać lokalnym patriotyzmem.

Przed ceremonią wręczenia nagród krótką relację z prac przedstawiła przewodnicząca konkursowego jury.

– Podczas przyznawania nagród poszczególnym miejscom towarzyszyła nam gorąca dyskusja – mówiła Elżbieta Thomas. – Zieleń jest bardzo ważna dla miasta, stąd zwracaliśmy uwagę m.in. na jej naturalność i ogólny wyraz estetyczny. Plebiscyt udało się nam podsumować pod koniec sierpnia.

Za najpiękniejszy teren zielony wokół obiektów użyteczności publicznej o powierzchni pow. 50 m kw. komisja uznała ogród Domu Zakonnego Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów przy ul. Poznańskiej. W kategorii wielorodzinnych budynków mieszkalnych zaś teren przy ul. Buszczyńskich 1, którym opiekuje się Henryka Fudała.

Wśród zgłoszeń terenów zieleni przy jednorodzinnych budynkach mieszkalnych eksponowanych od strony ulicy zwyciężył ogród Kazimierza Karwowskiego przy ul. Brzoskwiniowej, zaś działka Ewy i Krzysztofa Lipińskich leżąca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Prząśniczka” zwyciężyła w kategorii dedykowanej ROD zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.

Mecenasem konkursu był Leroy Merlin

Po raz drugi w ramach tego konkursu został przyznany tytuł Mistrza Toruńskich Ogrodów. Jej laureat wybierany jest spośród zwycięzców poprzedniej edycji, prezentowanych na łamach dwutygodnika „Tylko Toruń”. Czytelnicy wybrali najpiękniejszy ich zdaniem ogród w głosowaniu SMS. W 2018 roku tytuł ten przypadł terenowi zieleni przy ul. Smoczej 2 i opiekującej się nim Jolancie Orłowskiej. Jak zostaje się Mistrzem?

– Trzeba włożyć przede wszystkim dużo pracy i serca – mówi laureatka, która swój ogród założyła 8 lat temu. – We wszystkim pomaga mi mąż, ponieważ jestem aktywna zawodowo, a zieleni trzeba poświęcić trochę czasu. Pięknie kwitnące kwiaty i zielona trawa przez cały sezon były naszą wizytówką.

W trakcie gali rozstrzygnięto także drugi konkurs – „Toruń w kwiatach”, organizowany przez Towarzystwo Miłośników Torunia, pod honorowym patronatem prezydenta Michała Zaleskiego. Oceniane w nim są najpiękniejsze balkony, okna i ogródki przydomowe.

W plebiscycie do rywalizacji stanęło 77 obiektów. W kategorii „okna i balkony” pierwsze miejsce przyznano 18 laureatom. W kategorii „ogródki przydomowe” w gronie najpiękniejszych znalazło się 11 zgłoszeń.

Specjalną statuetkę „Flisaka”, przyznawaną przez prezydenta Torunia, otrzymały w tym roku trzy osoby: w kategorii „okna i balkony” Irena Kisiel i Anna Rzepa oraz Ewa Dogil, laureatka w kategorii „ogródki przydomowe”.

Tegoroczna pula nagród pieniężnych w konkursach wyniosła 11,7 tys. zł. Organizatorem i fundatorem nagród był Urząd Miasta Torunia, a mecenasem konkursu, a także fundatorem nagród toruński market budowlano-ogrodniczy Leroy Merlin.