Paweł Szramka: “Kościół zaczyna stawać się zakładnikiem jednej z partii”

Box1 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Poseł Paweł Szramka zareagował na wystąpienie minister Jadwigi Emilewicz podczas mszy w klasztorze na Jasnej Górze. To był, zdaniem posła, kolejny przejaw upolitycznienia kościoła. Napisał on list do arcybiskupa Gądeckiego, w którym wyraził swoje oburzenie i zniesmaczenie tą sytuacją.

Chodzi o wydarzenie, które miało miejsce w niedzielę 21 czerwca. Minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, przemawiała wówczas z ambony w kościele na Jasnej Górze. Ponad 10-minutowe wystąpienie minister Emilewicz wywołało burzę. Opozycja ostro zareagowała i zarzuciła rządzącej partii agitację wyborczą z kościelnej ambony. Zareagował także Paweł Szramka, poseł na Sejm RP z ramienia partii Kukiz’15. Wystosował list otwarty do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. 

Nie spodziewałem się, z jakim przejawem upolitycznienia kościoła przyjdzie mi się spotkać – czytamy w liście Pawła Szramki. – Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Jasna Góra to bardzo ważne miejsce dla wszystkich wierzących osób, zaś Msza Święta powinna być momentem skupienia i być wolna od wszelkiej polityki.

Paweł Szramka pisał także o tym, że zależy mu – jako osobie wierzącej i jako politykowi – aby oddzielić religię od polityki.

Kościół tworzą ludzie o różnych poglądach politycznych, jednak wydarzenia ostatnich dni sprawiają wrażenie, że ta ważna dla nas wspólnota zaczyna stawać się zakładnikiem, czy wręcz tubą propagandową dla jednej z partii politycznych – argumentuje Paweł Szramka. – Jak długo kościół w Polsce będzie pozwalał na agitację wyborczą z ambony?

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *