Protest pracowników WORD-u. “Żądamy wyciągnięcia konsekwencji” [AKTUALIZACJA]

Box1 Wiadomości

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność z toruńskiego WORD-u skierowała do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego petycję, protestując m.in. przeciwko “bierności marszałka w związku z toczącym się postępowaniem w sprawie o przekroczenie uprawnień przez dyrektora WORD Toruń”. Związkowy swoje niezadowolenie wyrażają dziś także protestem.

Przypominamy, że afera w toruńskim WORDzie wybuchła na początku roku. Chodziło o przekroczenie uprawnień przez Marka Staszczyka, dyrektora WORD-u. Prokuratura Rejonowa Toruń – Wschód wszczęła w tej sprawie śledztwo, a sam dyrektor zaprzecza wszelkim zarzutom, kierowanym w jego stronę.

Pracownicy toruńskiego WORD-u, zrzeszeni w organizacji międzyzakładowej nr 60 NSZZ Solidarność-80, zaplanowali 12 maja protest w tej sprawie o godz. 10.00 pod WORD Toruń, a o godz. 14.00 pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na ręce marszałka Piotra Całbeckiego złożona zostanie petycja, wyjaśniająca stanowisko protestujących. Sprzeciwiają się oni przede wszystkim “bierności Marszałka oraz Zarządu Województwa w związku z toczącym się postępowaniem prokuratorskim w sprawie o przekroczenie uprawnień przez dyrektora WORD w Toruniu, dotyczącym bezprawnych nacisków na egzaminatorów polegających na nierównym traktowaniu osób egzaminowanych z województwa kujawsko – pomorskiego przystępujących do egzaminu na prawo jazdy na pojeździe szkoleniowym, na którym się uczyli”.

Wątpliwości autorów petycji budzi także “wydawanie przez dyrektora WORD w Toruniu publicznych pieniędzy pochodzących z wpłat egzaminacyjnych na zakup luksusowego samochodu służbowego”, a także przeznaczanie publicznych środków na składki członkowskie Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD, którego Marek Staszczyk jest prezesem. Dodatkowo, protestujący przytaczają pomysł dyrektora, aby obciążać instruktorów nauki jazdy opłatą egzaminacyjną za trzeci niezdany egzamin swojego kursanta. To jednak nie wszystko. Wspominany jest także brak utworzenia Rady Pracowników oraz zwalnianie członków organizacji związkowej.

Żądamy właściwej reakcji Marszałka i Zarządu Województwa na zgłaszane nieprawidłowości dotyczące łamania prawa w WORD Toruń, właściwego nadzoru i kontroli wydatkowanych środków publicznych w WORD Toruń, wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za nieprawidłowości w WORD Toruń, przywrócenia do pracy zwolnionych dyscyplinarnie działaczy związkowych oraz natychmiastowej zmiany dyrektora WORD Toruń – stawiają swoje stanowisko protestujący.

[Aktualizacja 13.05.2021 r.]

Urząd Marszałkowski i dyrekcja Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu odpowiedziały na manifestację toruńskiego WORD-u. Jak donosi Radio PiK, sekretarz województwa Marek Smoczyk przyznał, że Urząd Marszałkowski jest “zasypywany różnego rodzaju doniesieniami, pytaniami i żądaniami ze strony związków zawodowych Solidarność 80” oraz dodał, że wypowiedzenia są poddawane kontroli przez Sąd Pracy.

– Apeluję, żeby ta organizacja powstrzymała się od robienia sobie show, umożliwiła to organom, które są do tego uprawnione – komentował dla Radia PiK dyrektor WORD-u.

Fot. Łukasz Piecyk. Protest o godz. 14.00 przeniesie się pod Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Tagged

1 thought on “Protest pracowników WORD-u. “Żądamy wyciągnięcia konsekwencji” [AKTUALIZACJA]

 1. Oj naiwni, naiwni…
  związkowcy.
  Trafili akurat pod właściwy adres.
  “… przekroczenie uprawnień…”?
  A nie standardzik postępowania, niektórych urzędników?
  Takie wychowanie, tradycja?
  Jakiś dyrektor-”Wilki Pan Dobrodziej”-pozbawił pracowników elementarnych praw pracowniczych, obywatelskich, godności?
  P.S.
  A co w sprawie pozbawienia przez Bruski Rafał-elementarnych praw właścicielskich, podejmowania suwerennych decyzji, swobody gospodarczej i zawierania umów, np. w sprawie MPO w Toruniu-prezydenta Torunia?
  “Pan feudalny” z Bydgoszczu, zrobił sobie z torunianek i torunian parobków (poddanych?)-mamy dopłacać, wbrew prawu za śmieci?
  Taki z niego “feudał”, jak i ten “jego most”-
  EWENEMENT.
  Co zrobił w tej sprawie marszałek województwa?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *