Prezydent Zaleski apeluje: pomagajmy Ukrainie!

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Prezydent Torunia Michał Zaleski apeluje do mieszkańców Torunia o kontynuowanie pomocy dla obywateli Ukrainy. Najbardziej potrzeba żywności, leków, a także śpiworów, materacy oraz latarek czy apteczek. Niedługo miną 3 tygodnie od rozpoczęcia wojny.

Oto pełna treść apelu, jaki wystosował prezydent Michał Zaleski:

Szanowni Państwo,

od blisko trzech tygodni Ukraina zmaga się z agresją rosyjską. To sytuacja, która nie powinna się wydarzyć w XXI wieku, w wolnej Europie, po doświadczeniach II wojny światowej. Bezwzględnie atakowana jest także ludność cywilna. Niewinni ludzie po raz kolejny płacą za wojnę najwyższą cenę. Już ponad 2,5 miliona obywateli Ukrainy, głównie kobiety i dzieci, w obawie o swoje życie uciekło do innych państw, w tym do Polski.

Jestem dumny, że mieszkańcy Torunia z tak wielką empatią i ofiarnością angażują się w pomoc uchodźcom. Przyjmują okrutnie doświadczonych obywateli Ukrainy do własnych mieszkań i domów. Przynoszą artykuły pierwszej potrzeby do punktów zbiórki, oferują różne formy wsparcia dla dzieci i dorosłych. To ogromny dar człowieczeństwa, za który serdecznie Państwu dziękuję.

Jednak wojna nadal trwa. Nasze miasto partnerskie Łuck jest ostrzeliwane. Jego mieszkańcy ewakuują się ze zrujnowanych domów i mieszkań, kobiety i dzieci szukają bezpiecznego schronienia, mężczyźni bronią miasta. Wiemy, że najbardziej potrzebne są obecnie noktowizory, termowizory, lornetki, latarki na czoło, apteczki, krótkofalówki, baterie, powerbanki, śpiwory, materace, karimaty czy naczynia jednorazowe. Brakuje też leków i żywności.

Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o kontynuowanie pomocy skierowanej zarówno do obywateli Ukrainy, którzy zatrzymali się w Toruniu, jak i tych pozostających w swoim kraju, walczących na froncie, również w Łucku. Dary przynosić można do 54 punktów położonych w lewobrzeżnej i prawobrzeżnej części Torunia. Lista potrzebnych produktów znajduje się na stronie internetowej miasta torun.pl.

Wierzę że wspólnymi siłami jesteśmy w stanie pomóc przetrwać ten najgorszy okres w życiu społeczności ukraińskiej i sprawić, by osoby te czuły się u nas bezpieczne, otoczone życzliwością i serdecznością. Każda, nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota. Pomagajmy!

Michał Zaleski
Prezydent Miasta Torunia

Tagged

1 thought on “Prezydent Zaleski apeluje: pomagajmy Ukrainie!

 1. Za ile?
  Ale na jaką kwotę jest to zamówienie?
  Kto je złożył?
  Władze Torunia, jak wiemy, mają i chętnie rozdają pieniądze.
  Pewnie budżet obywatelski zabiorą torunianom i przekażą.
  Może więc tym razem, prezydent i radni oddadzą część tegorocznego budżetu szpitala miejskiego.
  Przecież to tylko uchwała radnych…
  i już.
  Nie możemy przecież, pławić się
  w luksusach jak oligarchowie-
  skoro trzeba pomagać rządowi ukraińskiemu.
  To jedynie peniądze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.