Prohibicja? Alkohol pod chmurką? Urząd miasta zleci badanie społeczne

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay.com

To, w jakim kierunku powinien podążyć Toruń – za ograniczeniem godzin sprzedaży alkoholu i wyznaczeniem miejsc legalnego spożywania alkoholu pod chmurą bądź też nie – zdecyduje badanie, które zleci urząd miasta.

Toruński magistrat już szuka firmy, która przeprowadzi badanie społeczne dotyczące opinii mieszkańców w sprawie wprowadzenia ograniczenia w zakresie nocnej sprzedaży alkoholu i dopuszczenia jego w wybranych miejscach.

W kwietniu weszły w życie nowe przepisy dotyczące wychowania w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi. Pozwalają one samorządom wyznaczać miejsca w przestrzeni publicznej do legalnego spożywania alkoholu.

Dają też samorządowcom zielone światło do wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu – chodzi o trunki przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Taka prohibicja może być wprowadzona w określonych miejscach lub godzinach np. od godz. 22 do 6.

Wiosną prezydent Torunia Michał zdecydował się jednak nie przedstawiać radzie miasta żadnych propozycji związanych z nowymi przepisami. Na jednej z konferencji prasowych stwierdził wprost, że wprowadzenie możliwości spożywania alkoholu w wyznaczonych miejscach – np. na Bulwarze Filadelfijskim – powinno zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami Torunia. 

– Przekazy medialne pokazują jednak przewagę zdarzeń negatywnych nad pozytywnymi – mówił w maju prezydent Torunia Michał Zaleski o spożywaniu alkoholu pod chmurką, które funkcjonuje np. nad Wisłą w Warszawie. – Ale być może to jest początek, być może w przyszłości sytuacja się już w tych miastach, które do tego dopuściły, ustabilizuje. I być może w Toruniu trzeba będzie podjąć taką próbę oceny. Powinniśmy popatrzeć uważniej, jak się sytuacja rozwija, jak wyglądać będzie sytuacja w kolejnych miesiącach, wiedząc, że te dwa instrumenty są dostępne dla lokalnego samorządu. Jednak w mojej ocenie nie jest dzisiaj odpowiedni moment, aby te dwa instrumenty zastosować. Zbyt one są mało znane w praktyce.

Badanie społeczne ma pokazać, co o tym myślą torunianie. Jak będzie ono wyglądać? Zaplanowano przeprowadzenie tysiąca wywiadów kwestionariuszowych na grupie reprezentatywnej, uwzględniające podział na 13 okręgów Torunia (próba powinna odzwierciedlać proporcjonalnie udział ludności poszczególnych okręgów).

W planach jest też przeprowadzenie co najmniej trzech grupowych wywiadów pogłębionych, z udziałem mieszkańców Starówki, przedsiębiorców prowadzących tam działalność i mieszkańców pozostałych obszarów Torunia zamieszkujących w pobliżu punktów z nocną sprzedażą alkoholu.

Zwycięska firma ma w ciągu miesiąca dostarczyć magistratowi raport z badania społecznego.

Czy piwo pod chmurą w Toruniu powinno być legalne i bez mandatu? A może należy ograniczyć sprzedaż alkoholu w godzinach nocnych? Czekamy na Wasze opinie.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *