Przed nami 10. edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia. Jakie atrakcje czekać będą na mieszkańców?

Box2 Kultura
Fot. Łukasz Piecyk

Spacery tematyczne, Pchli Targ, warsztaty, kawiarenki i wiele innych atrakcji czekać będzie na mieszkańców Torunia w sobotę 15 czerwca w trakcie 10. edycji święta Bydgoskiego Przedmieścia. Całodniowa zabawa rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do późnych godzin nocnych.

Od rana, od wyjścia z targowiska przy ul. Krasińskiego, aż do Domu Kultury przy ul. Sienkiewicza rozciągać się będzie Pchli Targ. Na licznych kramach dostępne będą zabawki, biżuteria, książki i ubrania. Dochód z akcji zorganizowanej przez Manifę Toruńską, przeznaczony zostanie na działalność Domu.

REKLAMA

O godz. 9.00 startuje także wystawa koła artystycznego „Zamaluj” z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Tytuł wernisażu to „Malarskie Przedmieście”. Tego dnia swoje drzwi otworzy także Zakład Rysunku WSP. W trakcie wydarzenia będzie można zaprojektować własną koszulkę, obejrzeć kolekcję fotografii i archiwalnych zdjęć 3D.

W ramach 10. edycji Święta artystka Mandalia Wiśniewska zaprosi wszystkich uczestników do tworzenia „Świętej mozaiki Bydgoskiego Przedmieścia”, przedstawiającej erekcyjną panoramę mieszkańców dzielnicy.

Jak godzinowo przedstawiają się kolejne wybrane atrakcje?

 • Od godz. 10.00 do 15.00 funkcjonować będzie Kawiarenka, z której dochód przeznaczony zostanie na wyjazd wakacyjny na „Akademię Leśnych Traperów” z dziećmi z Bydgoskiego Przedmieścia.
 • Między godz. 10.00 a 14.00 o sprawach dzielnicy porozmawiać będzie można z radnymi okręgu.
 • O godz. 10:00 odbędzie się Kapselkowy „Wyścig Pokoju Bydgoskiego Przedmieścia” o puchar Chwast Prast Vegetarian Bistro.
 • W samo południe zorganizowane zostaną warsztaty kołysankowe z Olą Bilińską. Między 12.00 a 15.00 mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia zagrają w „największe memory świata” zestawem obrazków przygotowanych przez dzieci z Domu Kultury.
 • Nie zabraknie także spotkania z kuchnią i historią. O godz. 14.00 ruszy Das Großefamilienmittagessen, czyli restauracja pod chmurką.

– Zapraszamy wszystkich na wspólny świąteczny obiad, nawiązujący do restauracyjnych tradycji Bydgoskiego Przedmieścia – mówi Arkadiusz Wiśniewski, współkoordynator wydarzenia.

 • O godz. 15.00 na Rynku Staromiejskim 18 przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o pszczołach. Tuż po, w amfiteatrze w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, usłyszeć będzie można najpiękniejsze piosenki w języku Jidysz.
 • O godz. 18.00 rozpoczną się warsztaty „Eko Las w słoiku”, które przeprowadzi florystka z kwiaciarni „Kwiatami Malowane”. Na zajęcia obowiązują zapisy. Koszt uczestnictwa to 20 zł.
 • O godz. 18.18 ToMasz CeBo&RadżaSmuga zaprezentują „Poezję na randkę” & Rap Chlap.

– Zapraszamy, by przynieść ze sobą wiersze, które przygotowywało lub chciało się powiedzieć partnerkom/partnerom podczas randek – dodaje Arkadiusz Wiśniewski. – To z całą pewnością będzie niezapomniane spotkanie.

Wieczorem w amfiteatrze zorganizowany zostanie Taniec Świateł. Wydarzenie startuje o godz. 20.00. Równolegle nad Martówką ruszy “Bydgoskie do Pełna!”, na którym zagrają:

– Ratepus JD
– Trance4mation Crew
– Monya
– Abrakadabra
– Phantastischjan
– T.O.S.O.T

SPACERY

 • godz. 10:00 Spacer z Pawłem Kołaczem, czyli “Bydgoskiego Nieznane” Zapraszamy na spacer po nieznanych zakątkach Bydgoskiego Przedmieścia oraz lekcję historii architektury pierwszej połowy XX wieku w terenie. To już dziesiąte nasze wspólne zwiedzanie Bydgoskiego, tym razem szlakiem modernizmu – start spod Wydziału Matematyki i Informatyki, ul. Chopina 12/18
 • godz. 12:00 “Chwasty Bydgoskiego Przedmieścia” – spacer z Filipem Malinowskim, czyli le chef z Chwast Prast Vegetarian Bistro – poznajmy jadalne, dziko rosnące, rośliny Bydgoskiego Przedmieścia – start spod Domukultury!, Sienkiewicza 11/2
 • godz. 13:00 Spacer “okiem pszczoły” po Bydgoskim Przedmieściu – zgarniamy wszelkie dostępne sprzęty, kapelusze pszczelarskie, lupy etc. i badamy okolicę okiem pszczoły – start spod Domukultury!, Sienkiewicza 11/2; organizator Pszczele Cuda, Rynek Staromiejski 18
 • godz. 13.00 – 14.00 “Kamieniczka, że palce lizać!” – zabytkowe szyldy i dekoracje klatek schodowych na Bydgoskim. Historie miejsc i kulisy pracy konserwatorów. Spotkanie na rogu ulic Konopnickiej i Mickiewicza, krótki spacer do ulicy Sienkiewicza.
 • godz. 19.30-21.00 “Marsz, marsz Bydgoskie”, spacer zabytkowy z koszarowymi opowieściami. Zbiórka na rogu Mickiewicza i Reja, przy budynku Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK, trasa ulicą Mickiewicza w stronę dawnych rogatek i Szosy Bydgoskiej.

O tych i wielu innych atrakcjach szerzej przeczytać można na Facebooku Domu Kultury na Bydgoskim Przedmieściu, w wydarzeniu 10. edycja Święta Bydgoskiego Przedmieścia oraz na plakatach i ulotkach rozwieszonych w całym mieście.

PROGRAM:

http://www.swietobydgoskiego.pl/2019/03/10-swieto-bydgoskiego-przedmiescia.html?fbclid=IwAR3ET72bx-OHvefXOdUpY8f0TW-9ri9hAvhNRfgr8FTPxTqWu0SIvWi6J34

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *