“Przyjechali za późno. Nie byłam w stanie ich przeszkolić”. Dyrektor SP z Podwieska komentuje odwołanie porannych egzaminów

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Ponad 19,5 tys. uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego przystąpiło dziś do egzaminu gimnazjalnego. Ten odbył się we wszystkich placówkach w województwie, z wyjątkiem Szkoły Podstawowej w Podwiesku (gm. Chełmno). O przyczynach mówiła dziś na konferencji prasowej Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz.

O problemach związanych z porannym egzaminem dowiedzieliśmy się od pracowników chełmińskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Brak wymaganej liczby osób w komisjach egzaminacyjnych dyrektor SP w Powiesku zgłaszała do kuratorium kilka dni wcześniej.

– Byliśmy ze szkołą w stałym kontakcie – mówi Maria Mazurkiewicz. – Zdecydowaliśmy, że przeprowadzenie egzaminu wspomogą strażacy z Chełmna. Niestety, pani dyrektor ich nie przyjęła, w związku z czym testy gimnazjalne nie mogły się rozpocząć.

Jak się dowiedzieliśmy, strażacy przyjechali do szkoły o godz. 8.47, trzynaście minut przed egzaminem.

– Odpowiednio wcześniej poinformowałam kuratorium o tym, że egzamin może być zagrożony – mówi nam Danuta Zaborowska. – Niestety pomoc z ich strony nadeszła dopiero wczoraj. Podjęto próby wskazania nam konkretnych osób, które mogłyby pomóc, ale mieszkały za daleko od naszej szkoły. Miałam otrzymać informację, o tym, co dalej. Do rana nikt z kuratorium się ze mną nie skontaktował. Kilka minut przed godz. 9.00 przyjechali trzej strażacy. Zwracając uwagę na przepisy widniejące na stronie OKE, o tym, że w komisji znajdować się powinny osoby zatrudnione przez szkołę, z pomocy straży nie skorzystałam. Ponadto, w ciągu kilku minut nie byłam w stanie ich przeszkolić, co w takiej sytuacji jest obowiązkiem dyrektora.

Zajście skomentowała Maria Mazurkiewicz, podkreślając, że żadne maile ws. kłopotów z zebraniem komisji do kuratorium nie dotarły.

– Według rozporządzenia z 2 kwietnia w zespole nadzorującym może znajdować się każda osoba, która posiada uprawnienia pedagogiczne i jest przez dyrektora zatrudniona np. na umowie wolontariackiej – tłumaczyła na konferencji prasowej wicekurator oświaty. – Pani dyrektor nie była na bieżąco z przepisami, a to leży w jej obowiązku. Skutkiem tego część egzaminu w klasie gimnazjalnej w Podwiesku się nie odbyła.

Z informacji przekazanych przez kuratorium wynika, że dyrektor chwilę po godz. 9.00 odesłała młodzież do domów. O ich zawróceniu do szkoły zdecydował wójt gminy Krzysztof Wypij.

– Zdecydowałam udać się do Podwieska, by dać szansę młodzieży na podejście do drugiej części egzaminu – dodaje Maria Mazurkiewicz. – Obiecałam rodzicom, że kolejne testy się odbędą. Dopilnują tego kuratoryjni wizytatorzy.

Uczniowie, którzy nie przystąpili dziś do porannego egzaminu napiszą go w drugiej turze – 3 czerwca. Zmiana terminu nie wpłynie na datę otrzymania wyników.

5 thoughts on ““Przyjechali za późno. Nie byłam w stanie ich przeszkolić”. Dyrektor SP z Podwieska komentuje odwołanie porannych egzaminów

  1. Pani Dyrektor do zwolnienia. Trzeba było nawet złamać przepis aby dać dziecią napisać egzamin, jeden z pierwszych w ich życiu. Widać że Pani Dyrektor nie dla dzieci jest w tej szkole.

    1. Torunianinn ty gląbie to po to właśnie odbywają sie strajki, żeby dzieci mogły w przyszłości mieć lepszych i bardziej zmotywowanych nauczycieli. Jak widać wszystkie egzaminy w twoim życiu na nic sie nie przydały

    2. Popieramy!!! I taki motłoch uczy nasze dzieci i kieruje szkołą. Jutro składamy pozew do sądu by taki motłoch już nigdy w szkole niepokazywał się

  2. Brawo dla tej Pani, szacunek za odwagę i mądrość. Przeciwstawiła się partackim metodom. Drodzy Uczniowie z Podwieska macie wspaniałą Panią Dyrektor

  3. Współczuję Pani Dyrektor Szkoły. Wierzę, że o problemach poinformowała Kuratorium Oświaty. Ot, Pani Maria Mazurkiewicz – Wicekurator Kujawsko Pomorskiego Kuratorium Oświaty znalazła przysłowiowego ,,kozła ofiarnego”. Obarczyła Dyrektora Szkoły winą za nieudolność delegatury w Toruniu.
    Nawiązując do poprzedniego komentarza ,,Macie wspaniałą Panią Dyrektor” … Pani Wicekurator w krótkim czasie zmieni ten stan rzeczy, wyszuka jakiegokolwiek pretekstu, żeby Panią Dyrektor odwołać ze stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *