Rekordowa kwesta na cmentarzu św. Jerzego. Zebrali aż…

Polecamy Wiadomości
fot. Małgorzata Litwin/Urząd Miasta Torunia/torun.pl

Dzisiejsza kwesta prowadzona między godz. 9 a 15 na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego zakończyła się rekordowym wynikiem. Ok. 80 kwestującym udało się zebrać łącznie 22 004 zł.

Pierwszolistopadowa kwesta na cmentarzu św. Jerzego to już tradycja. Pieniądze na odnowę zabytkowych nagrobków na tej nekropolii odbyła się po raz szesnasty. W 2017 r. udało się zebrać 18 133 zł. Teraz było jeszcze więcej!

Pieniądze z tegorocznej kwestii zostaną przeznaczone na odnowę pomnika Franciszka Kruszelnickiego (1859-1934), sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu w okresie międzywojennym. Wesprą one także akcję ratunkową dotyczącą wartościowego artystycznie nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza. Pomnik należy do rzadkich już typów mogił dziecięcych z charakterystyczną bryłą elementową i unikatowym rzemiosłem artystycznym.

Kwestię organizują wspólnie Urząd Miasta Torunia i Towarzystwo Miłośników Torunia. Pracami restauratorskimi i konserwatorskimi zajmują się zaś pracownicy i studenci Zakładu Konserwacji Elementów i Detali Architektonicznych UMK pod kierunkiem prof. Jadwigi Łukaszewicz.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys