Różowe skrzyneczki staną w każdej szkole? Do prezydenta Torunia skierowano petycję

Box2 Wiadomości
Fot. nadesłane

Toruńska Brygada Feministyczna i Toruński Strajk Kobiet skierowali do prezydenta Michała Zaleskiego list z prośbą o umieszczenie w każdej szkole tzw. różowej skrzyneczki. To pojemnik na artykuły higienicznie pierwszej potrzeby, niezbędne w czasie menstruacji. Toruńskie aktywistki chcą w ten sposób zwrócić uwagę na problem tzw. ubóstwa menstruacyjnego. Każdy może podpisać się on-line pod petycją.

Toruńskie środowiska feministyczne zaangażowały się w akcję zwiększenia dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

Takie działanie radykalnie ograniczy poziom ubóstwa menstruacyjnego wśród uczennic, sprawi, że szkoła stanie się bezpieczniejsza, bardziej przyjazna i komfortowa dla każdej dziewczynki i osoby menstruującej – tłumaczą autorzy petycji. – Dziś brak dostępu do podpasek czy tamponów w szkolnych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania dziewczynek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wielodzietne, nastolatki, uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć.

Aktywistki w swojej petycji zwracają uwagę na dane statystyczne. Okazuje się, że 4 proc. Polek nie stać na zakup potrzebnych środków higienicznych, a ponad 20 proc. nastolatek musiało chociaż raz wyjść ze szkoły ze względu na ich brak.

Łatwy i przyjazny dostęp do artykułów higienicznych na czas menstruacji, równy z dostępem do papieru toaletowego czy mydła, to bardzo potrzebne działanie. To działanie konieczne ze względu na komfort fizyczny, psychiczny i emocjonalny oraz zdrowie osób menstruujących – argumentują autorzy pisma.

Celem akcji jest zainstalowanie w każdej z toruńskich szkół tzw. różowej skrzyneczki, zawierającej podpaski i tampony, z których każda potrzebująca nastolatka mogłaby bezpłatnie skorzystać. Petycję można podpisać on-line.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *