Ruszyła wypłata trzynastej emerytury. Dodatkowe pieniędzy dostanie ok. 400 tys. mieszkańców regionu

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay.com

W Kujawsko-Pomorskiem ruszyła wypłata trzynastej emerytury, czyli jednorazowego świadczenia pieniężnego. Po 1,1 tys. zł brutto otrzyma ok. 400 tys. osób z naszego regionu. W zależności od wyboru trzynastkę przyniesie listonosz lub wpłynie ona na konto.

Trzynastkę dostaną osoby, które na koniec kwietnia br. miały ustalone prawo do: emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (czyli Mama 4+), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia przedemerytalnego i zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych – pod warunkiem, że pobierały to świadczenie.

To jednorazowe świadczenie pieniężnie otrzymają także ci, którym świadczenia ZUS przyznał później, np. w czerwcu, bo prowadził postępowanie wyjaśniające, o ile prawo do ich wypłaty będzie obejmowało 30 kwietnia 2019 r. Trzynastki nie otrzymają osoby, które na 30 kwietnia miały zawieszone prawo do świadczenia np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe.

Kiedy wypłata? Trzynasta emerytura będzie wypłacana z urzędu, więc nie trzeba składać wniosku o to świadczenie. ZUS wypłaci je razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r.

– Pierwsze trzynaste emerytury otrzymały osoby, których wypłata świadczenia wypada na 1, 5 i 6 maja – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. – Dobra wiadomość dla zadłużonych emerytów i rencistów. „Trzynastki” nie podlegają zajęciom komorniczym. Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z bankami i komornikami.

Do wieloosobowej renty rodzinnej przysługuje jedno świadczenie pieniężne – bez względu na liczbę osób uprawnionych do tej renty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ustalone w pełnej wysokości, czyli 1,1 tys. zł, zostanie podzielone na równe części – odpowiednio do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej. Jeśli do renty rodzinnej uprawnione są np. dwie osoby – każdej przysługuje po 550 zł brutto.

– W przypadku zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową – osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno jednorazowe świadczenie pieniężne. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy jednorazowe świadczenie pieniężne wypłaci ZUS – tłumaczy rzeczniczka ZUS.

Macie dla nas temat? Coś wymaga interwencji? Czekamy na Wasze sygnały na redakcja@tylkotorun.pl. Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w Toruniu? Polub nas na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *