Sejmik wybrał prezydium i zarząd województwa [ZDJĘCIA]

Polecamy Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk, UMWK-P

Po raz kolejny marszałkiem województwa został Piotr Całbecki z PO, a przewodniczącym sejmiku Ryszard Bober z PSL. Pierwszej sesji sejmiku województwa towarzyszył protest mieszkańców Grudziądza.

Przewodniczącym sejmiku województwa po raz kolejny został Ryszard Bober z PSL. Do prezydium – jako wiceprzewodniczący – weszli także Łukasz Krupa z PO, Elżbieta Piniewska z PO i Wojciech Jaranowski z PiS.

W wyborach na marszałka województwa zostały zgłoszone dwie kandydatury – Piotra Całbeckiego z PO i Konstantego Dombrowicza z PiS. W tajnym głosowaniu zwyciężył Całbecki, uzyskując 18 głosów (na 29 głosów oddanych). Dombrowicz uzyskał 11 głosów.

– Ta funkcja to odpowiedzialność – mówi Całbecki. – Chcę złożyć przyrzeczenie, na ile będę potrafił, na ile pozwolą mi siły i umiejętności, będę starał się godnie reprezentować nasze województwo, wszystkich jego mieszkańców. Sądzę, że ta kadencja, będzie kadencją dobrą. Pięć lat przed nami, które szybko miną. Rozpoczynamy od dziś pracę. Chcę zwrócić się też do grudziądzan. Wiem, że byli przed urzędem dzisiaj. Wiem, że proszą o wsparcie i pomoc. Nie wiemy jeszcze, jak będziemy mogli pomóc i zaradzić bieżącym problemom w Grudziądzu. Będziemy rozmawiać z nowymi władzami Grudziądza, aby wspólnie zaradzić problemom, które są tam dziś palące.

Dziś podczas sesji sejmiku województwa pod urzędem marszałkowskim protestowali radni i działacze Sojuszu Obywatelskiego Grudziądza. Wskazywali m.in. na bierność marszałka Całbeckiego w kontaktach z Grudziądzem, “brak pomocy finansowej i traktowanie miasta po macoszemu”. Uczestnicy protestu nie zostali wpuszczeni na salę obrad sejmiku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys