Technologia w smart cities. Jak wpływa na jakość życia?
Rozwój technologiczny jest jedną z podstaw rozwoju miast według koncepcji smart city. I choć często niektóre rozwiązania wydają nam się wizją przyszłości, to jednak możemy już teraz obserwować je w naszym otoczeniu, nierzadko nie zdając sobie z tego sprawy. W znacznym stopniu potrafią one wpłynąć na nasze życie. W jaki sposób?
Przede wszystkim chodzi o to, by żyło się lepiej. To jeden z głównych celów, jaki postawili sobie naukowcy w rozwoju koncepcji smart city. Standard życia jest kluczowy dla całej idei zrównoważonego rozwoju, a dużą rolę w nim odgrywa właśnie technologia. Jej rozwój przyczynia się do rozwiązań pozwalających na większą oszczędność energii, ochronę środowiska, poprawę bezpieczeństwa i wiele innych sfer życia. Wszystko zależy od tego, jak dobrze uda się je wprowadzić, co wymaga m.in. sprawnego zarządzania.
Bazy danych w inteligentnych miastach są podstawą do tworzenia przyjaznej miejskiej infrastruktury i sieci usług. Mają też wpływ na organizację transportu publicznego. Właśnie o bazy danych oparte są prognozy rozwojowe, które pozwalają optymalizować działania miasta. Tutaj wkracza Internet Rzeczy, będący swego rodzaju spoiwem. Innymi słowy, jest to sieć połączonych ze sobą czujników, zegarków, smartfonów i innych urządzeń. W praktyce możemy więc sterować sprzętami domowymi za pomocą telefonu czy dostosowywać poziom oświetlenia w pomieszczeniach, a nawet zautomatyzować ich włączenie.
Najwięcej możliwości dają nam oczywiście smartfony. Zawsze mamy je pod ręką, a za pomocą odpowiednich aplikacji możemy wzbogacić je o dodatkowe funkcje, czy ułatwić zbieranie danych.
Efektem postępów technologicznych, o którym nieco mniej się mówi, jest bezpieczeństwo – zarówno w sieci, jak i to w prawdziwym życiu. W interencie są to np. zabezpieczenia wykorzystywane przez aplikacje bankowe. Na ulicach zaś najlepszym przykładem są systemy monitoringu. Czasem mówi się o kamerach jako o odbierających prywatność, ale należy pamiętać, że niekiedy mają one kluczowe znaczenie w wykrywaniu przestępstw. Mogą też stanowić po prostu formę prewencji. Inteligentne systemu monitoringu nie tylko rejestrują obraz, ale też są połączone z systemami alarmowymi. Połączone z siecią mogą zapobiegać lub reagować na przypadki kradzieży, wandalizmu i pomagać w chwytaniu sprawców.
To tylko wybrane aspekty wpływu rozwoju technologii na życie mieszkańców miast. Warto jednak pamiętać, że sama technologia nie wystarczy. Potrzeba też sprawnego wdrażania rozwiązań w życie oraz – co równie ważne – odpowiedzialnych użytkowników, którzy będą potrafili wykorzystać ich potencjał w praktyce.
Źródła:
Alicja Korenik, “Smart city jako forma rozwoju miasta zrównoważonego i fundament zdrowych finansów miejskich”
Artur Rot, Zastosowania koncepcji Internetu rzeczy w kontekście inteligentnego miasta. Wybrane zagadnienia bezpieczeństwa