Zieleń miejska, czyli jak budować inteligentne miasto
Idea miasta inteligentnego w ostatnich latach szczególnie zyskała na popularności. Trudno się temu dziwić, bo smart cities są tworzone z myślą o nas – mieszkańcach. To właśnie z tego powodu kolejne rozwiązania są obmyślane tak, by stworzyć jak największy komfort życia w mieście. Dlatego ważne jest, by miasta zawierały tereny rekreacji, w tym obiekty sportowe, ale i tereny zielone.
Potrzeba do wypoczynku jest jedną z tych, o których nie można zapominać kreując przestrzeń miejską. Dostępność zieleni jest jedną z podstaw, której niekiedy polskim miastom brakuje. W ostatnich latach głośno było o przypadkach wycinania drzew czy wylewania betonu kosztem zielonych skwerów. Tymczasem tkanka miejska potrzebuje terenów zielonych.
Parki i skwery pełnią ważną rolę w miastach. To miejsca spotkań, wypoczynku i rekreacji. Ich obecność jest jednym z warunków zrównoważonego rozwoju, jednej z podstaw koncepcji smart city. Inteligentne miasto jest bowiem miastem ekologicznym, dbającym o środowisko.
Nastawienie na rozwój technologiczny jest ważne, ale “unowocześnianie” miast musi odbywać się przy jednoczesnym poszanowaniu natury. W myśl idei smart city nowoczesność musi uzupełniać się z zielenią, a nie ją wypierać. Przy zagospodarowaniu terenu podczas powstawania nowych osiedli ważne jest, by zarezerwować część przestrzeni pod tereny zielone. Mogą one też być czynnikiem zachęcającym nowych mieszkańców do skorzystania z możliwości przeprowadzki w to miejsce. Wszystko rozbija się bowiem o to, jakie warunki miasto ma do zaoferowania.
W przypadku smart city warto pamiętać, że zrównoważony rozwój polega właśnie na tym, by rozwijać różne aspekty życia miasta. Wspomniana ekologia to nie tylko sadzenie drzew, ale też ogólna dbałość o środowisko. A to można osiągnąć choćby poprzez ograniczenie udziału samochodów w ruchu drogowym. Stawianie na infrastrukturę pieszo-rowerową zamiast na szerokie arterie to zachęta dla mieszkańców, by ograniczyć ślad węglowy. Podobny efekt można uzyskać oferując sprawnie funkcjonujący system połączeń komunikacji miejskiej. Przesiadka z samochodu do autobusu to korzyść dla powietrza, którym oddychamy i w konsekwencji naszego zdrowia. Dla miast kierunkiem jest więc nie tylko tworzenie zielonych miejsc wypoczynku, ale i ogólna dbałość o naturę, w tym również stawianie na “zieloną” energię. Postępując w ten sposób można stworzyć przestrzeń, w której żyje się dobrze i która zachęca mieszkańców do działania.
Źródła:
Alicja Korenik, “Smart city jako forma rozwoju miasta zrównoważonego i fundament zdrowych finansów miejskich”
Katarzyna Konopka, “Propozycja wykorzystania wybranych rozwiązań Smart City na przykładzie osiedla wielorodzinnego”