“Solidarni ze studentami!” Wspierają na Facebooku studentów zatrzymanych we Lwowie

Polecamy Wiadomości
fot. Wikipedia/Facebook

– Prosimy o włączenie się i udostępnienie naszej akcji, mającej na celu wsparcie trzech studentów, którzy chcieli zadbać o pamięć naszych przodków – czytamy w facebookowym wydarzeniu “Solidarni ze studentami!”

Coraz głośniej robi się wokół trzech studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy zostali zatrzymani przez służby ukraińskie z zarzutem o chuligaństwo na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

Studenci z uczelni o. Rydzyka zatrzymani we Lwowie. Odpalili biało-czerwone race

Na Facebooku powstało wydarzenie “Solidarni ze studentami!” Jego organizatorzy apelują o wsparcie dla studentów WSKSiM. “Media podgrzewają atmosferę, robiąc z trojga studentów łobuzów i wandali. Jest to zwyczajne „bicie piany”, ponieważ wydarzenie to ma znikomą szkodliwość czynu społecznego” – czytamy na Facebooku.

“Pewne jest, że trójka studentów nie pojechała na Ukrainę, by palić groby, dewastować je lub działać na szkodę społeczeństwa Ukraińskiego. Oczywiście pewne grupy w Polsce i za granicą upatrują w czynie Polaków chęć szargania pamięci osób spoczywających na ukraińskiej ziemi lub uważają to po prostu za prowokację. Należy pamiętać, że na zachodniej Ukrainie w mogiłach znanych i nieznanych spoczywają tysiące Polaków pomordowanych przez Rosjan, Niemców oraz Ukraińców w I poł. XX wieku” – czytamy w wydarzeniu.

Według organizatorów wydarzenia “zatrzymani studenci nie szukali pomsty. Chcieli natomiast upamiętnić polskich Bohaterów, obrońców Lwowa”. Przyznają jednocześnie, że nagrywanie materiału bez zgody władz miasta bądź podmiotu odpowiedzialnego za cmentarz było “nieprofesjonalne”.

“Prosimy o włączenie się i udostępnienie naszej akcji, mającej na celu wsparcie trzech studentów, którzy chcieli zadbać o pamięć naszych przodków. Nie bądźmy obojętni!” – apelują na Facebooku.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys