Sport w Smart Cities. Od siłowni zewnętrznych po inteligentne stadiony

Box2 Smart cities Wiadomości
fot. Pixabay/ilustracyjne

Koncepcja Smart City obecnie jest czymś więcej niż tylko ideą. Największe miasta dążą do tego, by móc mówić o sobie smart. Do tego potrzeba jednak czynników. Inteligentne miasta wchodzą na wyższy poziom urbanizacji, łącząc ze sobą nowoczesność z użytecznością. Jakość życia mieszkańców jest tu nie bez znaczenia. Inteligentny rozwój zapewnia im to, czego potrzebują, wliczając w to również możliwość dbania o kulturę fizyczną. 

W skali mikro infrastrukturę sportową możemy rozumieć jako ścieżki rowerowe, na których możliwe są rekreacyjne wycieczki. Patrząc szerzej, mowa jest także o większych obiektach, pozwalających na organizację sportowych imprez z publicznością. Istotnym jest tu jednak fakt odpowiedniego wkomponowania w przestrzeń miejską. 

Współcześnie w sporcie wykorzystuje się wiele technologicznych nowinek, mających pomóc w wejściu na wyższy poziom. Piłkarzom w trakcie meczu na bieżąco mierzy się prędkość biegu, czy liczbę przebiegniętych kilometrów, by wykorzystywać informacje w udoskonalaniu metod treningowych i poprawianiu osiągnięć. Skoczkowie narciarscy zakładają specjalne stroje, które pozwalają im osiągać większą prędkość na progu i nie hamują ich w trakcie lotu. Podobnie jest w przypadku Smart Cities. Wszystko tu jest mierzalne, a nowe technologie mają pomagać w poprawie jakości życia. Tak jak miasta stają się inteligentne za pomocą technologii, tak sportowcy przesuwają granice swoich osiągnięć, optymalizując przy tym podejmowany wysiłek w stosunku do oczekiwanych rezultatów. 

Rozwój miast według założeń idei smart odbywa się na wielu płaszczyznach. Smart City to symbol zrównoważonego rozwoju. To zapewnienie dostępu do szerokiej bazy usług i możliwości, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości przestrzeni publicznej oraz atrakcyjności środowiska miejskiego. Przez to należy rozumieć zapewnienie miejsc rekreacji i sportu. Wlicza się w to także popularne w ostatnim czasie w Polsce przyosiedlowe siłownie zewnętrzne. Aby jednak były one utrzymane według koncepcji smart, trzeba spełnić także kilka innych warunków. Bardzo ważne jest tutaj wykorzystanie zieleni w aranżacji przestrzeni, a także zapewnienie pozostałych obiektów użyteczności. To m.in. place zabaw dla dzieci, a także ławki czy wiaty. Ulokowanie całości w rozumieniu smart powinno ułatwiać dostępność i zapewniać dodatkowe korzyści. Do podlewania wspomnianych terenów zielonych można wykorzystać wodę deszczową. Natomiast same siłownie zewnętrzne mogłyby posiadać dodatkowy system motywacji do ćwiczeń, jak np. porty USB zainstalowane w poszczególnych sprzętach, dzięki którym możliwe byłoby np. ładowanie telefonu w czasie korzystania z nich. Dzięki temu korzystający z urządzeń mogliby spędzać przy nich więcej czasu i z większą intensywnością podchodzić do treningu. Plusem jest tutaj także oszczędność dla portfela. A inteligentne miasta dążą właśnie do redukcji kosztów, przy jednoczesnej optymalizacji osiąganych efektów. 

Patrząc na infrastrukturę sportową szerzej, w Smart Cities ważną rolę pełnią także stadiony. Przykładem jest tutaj obiekt na którym na co dzień występują piłkarze Ajaxu Amsterdam, który ma znajdować się w światowej czołówce, jeśli chodzi o najbardziej innowacyjne stadiony. Jego modernizacja ma przynieść korzyści w postaci inteligentnych rozwiązań w dziedzinie zarządzania bezpieczeństwem tłumu, modernizacji sieci energetycznej czy wprowadzenia otwartego dostępu do internetu i źródeł prądu. Co oznacza to w praktyce? W smartfonach można by oglądać powtórki poszczególnych akcji meczu, robić zbliżenia, słuchać wywiadów z piłkarzami czy zwyczajnie dostawać powiadomienia o tym, co dzieje się na stadionie – gdzie szukać toalety lub wyjścia. Zarząd stadionu w Amsterdamie zaprosił przedsiębiorców do testowania proponowanych przez nich rozwiązań, a najlepsze z nich mogą zostać realnie wykorzystane. Firmy wykazały zainteresowanie tematem, gdyż zapewniono je, że wybrane w okresie testowym produkty i usługi będą reklamowane w trakcie odbywających się na stadionie imprez. Nie tylko meczów piłkarskich, ale też pozostałych wydarzeniach. 

Stadion w Amsterdamie jest przykładem tego jak koncepcja smart wpływa zarówno na sportowców, jak i na publiczność chcącą podziwiać dane widowisko. Patrząc od tej strony, Smart Cities zapewniają mieszkańcom podstawowe potrzeby, jak prawo do uprawiania sportu i rekreacji oraz do rozrywki.

Źródła:

  • Alicja Korenik, “Smart city jako forma rozwoju miasta zrównoważonego i fundament zdrowych finansów miejskich”
  • Katarzyna Konopka, “Propozycja wykorzystania wybranych rozwiązań Smart City na przykładzie osiedla wielorodzinnego”
  • Matylda Wdowiarz-Bliska, “Od miasta naukowego do Smart City”

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *