Święto Miasta, koncerty, jarmarki i pikniki. Taki będzie kulturalny czerwiec [PROGRAM]

Box2 Kultura Polecamy
Fot. Łukasz Piecyk

Jakub Gierszał i toruńscy żużlowcy odsłonią w tym roku swoją Katarzynkę w Piernikowej Alei Gwiazd. Wydarzenie będzie częścią obchodów Święta Miasta. Z tej okazji na torunian czeka mnóstwo atrakcji: koncertów, pikników i jarmarków.

– W Toruniu świętujemy w czerwcu, w okolicy 24 czerwca, czyli święta naszego patrona św. Jana – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas brefingu prasowego zapowiadającego czerwcowe wydarzenia. -Chociaż Toruń rocznicę założenia obchodzi w grudniu, my już od wielu lat świętujemy w czerwcu, kiedy zdecydowanie bardziej sprzyja ku temu pogoda i długie dni, a razem z mieszkańcami świętują goście, którzy w tym letnim okresie tłumnie odwiedzają nasze miasto.

REKLAMA

Już za tydzień, 14 czerwca, na Rynku Nowomiejskim rozpocznie się Jarmark Katarzyński. Przez tydzień mieszkańcy i turyści będą mogli nabyć m.in. rękodzieło i wyroby regionalne, a także przyjrzeć się pokazom starodawnych rzemimosł.

W dzień zakończenia roku szkolnego, w środę 19 czerwca, na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim  Prezydent Michał Zaleski wręczy nagrodę dla najlepszej toruńskiej klasy. Nagrodzona klasa pojedzie na wycieczkę zorganizowaną przez Toruńską Agendę Kulturalną.

Dzień później na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim o godz. 18:00 wystąpi toruński zespół Drink Bar. Zespół wykonuje własne kompozycje oraz autorskie aranżacje znanych i lubianych hitów.

Od 19 do 20 czerwca odbędą się już po raz 54. Długodystansowe Regaty na Wiśle. Rywalizacja będzie pierwszym sportowym akcentem naszego toruńskiego świętowania.

W pierwszy wakacyjny weekend nad Toruniem pojawią się linoskoczkowie. W piątek 21 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się Speedline Cup Toruń. Liny rozciągnięte zostaną między Dworem Artusa a Muzeum Okręgowym, kilkanaście metrów nad ziemią.

Tego dnia towarzyszyć nam będzie także Święto Muzyki. Jak zawsze toruńscy muzycy zagrają w różnych miejscach starówki i nie tylko, aby jak najwięcej zakątków rozbrzmiewało muzyką i śpiewem w godzinach 15:00-22:00.W piątkowe Święto Muzyki wpisze się VI Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Na językach”. Prezentację konkursowe odbędą się w sobotę 22 czerwca w godz. 10:00-18:00 w MDK, a koncert laureatów w niedzielę 23 czerwca o godz. 15:00 również w MDK.

W sobotę 22 czerwca w godz. 9:00-16:00 na boisku Przy Skarpie 2A będzie rozgrywany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców w kategorii junior młodszy o Puchar Prezydenta Miasta Torunia.

Na scenie plenerowej na Rynku Staromiejskim wystąpi tego dnia zespół Dziewczęta, a wieczorem nastąpi odsłonięcie Katarzynek w Piernikowej Alei Gwiazd. Przed Dworem Artusa pojawią się autografy Jakuba Gierszała i toruńskich żużlowców. Tuż po uroczystości, około godz. 21.00 rozpocznie się koncert “Back to Aretha” z przebojami Arethy Franklin w wykonaniu Anny Grzelak z zespołem. 

Niedziela 23 czerwca na scenie na Rynku Staromiejskim upłynie pod znakiem wydarzeń dla najmłodszych. Zaplanowano o godz. 12:00 spektakl teatralny dla całych rodzin wystawiony przez Teatr Pomarańczowy Cylinder, który został już doceniany przez młodszą toruńską publiczność. Po spektaklu do zabawy z muzyką i kolorami zaprosi Toruńska Orkiestra Symfoniczna grając koncert pt. „Zagrajmy w kolory”.

Również w niedzielę, tym razem na Błoniach Nadwiślańskich będziemy świętować noc świętojańską. Piknik rodzinny rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 22:30. Planowana jest  promocja wystawców z regionu, toruńskich restauratorów i ginących zawodów. O godz. 15:30 zapraszamy na świąteczny tort, o 16:30 na przegląd kapel ludowych, o 19:00 odbędą się Regaty Ósemek Wioślarskich  o Puchar Prezydenta Miasta, a o godz. 21:00 rozpocznie się widowisko „Noc Kupały” z udziałem chóru Astrolabium i T.ETNO. Widowisko będzie zakończone puszczaniem wianków na Wiśle. Całość zwieńczy inscenizacja, ukazująca miłość Słońca i Księżyca.

W poniedziałek 24 czerwca o godz. 17:00 na Rynku Staromiejskim zagra Nocna Zmiana Bluesa, a o godz. 18:00 w katedrze św. Janów zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji miasta i mieszkańców.

We wtorek 25 czerwca w Dworze Artusa ostatni akcent tegorocznego świętowania – rozdanie Nagród Prezydenta Torunia. Co roku nagradzamy osoby zasłużone w różnych kategoriach działalności publicznej, a także te, które zasługują na nagrody za całokształt swojej aktywności.

Szczegółowe informacje o czerwcowych wydarzeniach będą dostępne na stronie: http://www.kulturalnelato.pl/czerwiec/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *