“Sytuacja jest naprawdę krytyczna”. Będzie marsz w obronie schroniska!

Box2 Polecamy Wiadomości
Po raz pierwszy w historii w schronisku przebywa tylko 250 psów i 40 kotów, a odsetek adopcji zbliża się ku 100 proc. Czy nowi zarządcy podołają utrzymać ten stan? Fot. Łukasz Piecyk

Nic nie zapowiadało takiego rozwoju wypadków. Urząd uspokajał, społecznicy bili na alarm, interweniował poseł. Wygląda na to, że wszystko bezskutecznie. Dlatego prozwierzęce organizacje pozarządowe w Święto Trzech Króli zamiast na orszak, zapraszają na protest w formie marszu.

Początek planowany jest w niedzielę 6 stycznia na godz. 14.30. Marsz ludzi i zwierząt (pupile mile widziane) wystartuje z placu podominikańskiego, spod budynku magistrackiego wydziału środowiska i zieleni.

Organizatorami są Toruńskie Towarzystwo Ochrony Praw Zwierząt i Fundacja Hospicjum dla Kotów Bezdomnych. Protest popierają kolejne, np. Fundacja Kot. Na stronie wydarzenia wystosowano apel unieważnienie przetargu i rozpisanie nowego z konkretnymi propozycjami zapisów:

“Apelujemy do władz miasta o unieważnienie przetargu i przygotowanie nowego, w którym znajdą się zapisy:

  • bezwzględnego wymogu posiadania doświadczenia w prowadzeniu placówki podobnego typu dla podmiotu prowadzącego schronisko min. 3 lata,
  • udokumentowania wykształcenia kierunkowego w zakresie opieki nad zwierzętami dla kadry kierowniczej schroniska – min. 5 osób
    pozytywna opinia min. 2 lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się poprawą dobrostanu zwierząt od min. 5 lat”.

Według organizatorów protestu powierzenie ok. 2 tys. zwierząt w toruńskim schronisku osobom bez przygotowania, i pozbawienie i tak już bardzo niedofinansowanego schroniska znacznej części funduszy, zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu przebywających tam zwierząt.

Czy rzeczywiście przetarg może wygrać Fundacja Cztery Łapy z Torunia? Udało nam się dodzwonić do Tomasza Kozłowskiego z wydziału środowiska i zieleni urzędu miasta, który nie zaprzecza.

Fundacja przedstawiła dokumenty, w tym plan budżetu, który wykazuje nawet nadwyżkę na 2020 r. Dostarczyła wszystkie wymagane dokumenty, łącznie z brakującym sprawozdaniem finansowym za rok 2017, które do KRS i urzędu wpłynęło z datą 20 grudnia 2018.

Data marszu jest nieprzypadkowa. Tuż po weekendzie mija czas, aby Fundacja dostarczyła ostatnie brakujące dokumenty dotyczące m.in. doświadczenia personelu i posiadanego sprzętu. Jeśli to uczyni, wszystko jest na dobrej drodze do tego, aby urząd miasta podpisał umowę. Schronisko dla zwierząt od 1 lutego może zatem przejść w nowe ręce.

Przed świętami próbowaliśmy nawiązać kontakt telefoniczny z Fundacją Cztery Łapy, niestety, bezskutecznie. Dziś wysłaliśmy prośbę o komentarz i odpowiedź na kilka pytań o ich ofertę i działalność. Póki co, odpowiedzi brak.

Tagged

6 thoughts on ““Sytuacja jest naprawdę krytyczna”. Będzie marsz w obronie schroniska!

  1. Ten przetarg to kpina!! Bije po oczach fakt, że główna zainteresowana wygraniem przetargu pani Kom… ma bardzo duże plecy.

  2. To jest brudna branża , mafijne układy. Nie ma w Polsce nikogo kto zechciałby to zmienić … a fundacje , wiele hotelików , TOZ, OTOZ , różne organizacje , większość schronisk to intratny interes … przepisy na to wszystko zezwalaja . A nawet jak nie zezwalaja to nikotin to nie obchodzi. Polska jest piekłem dla zwierząt …,,i politycy i urzędują to przyzwalają ….

  3. Właściciele fundacji to bandyci.pani Agnieszka K. Usypia zwierzęta a pobieraja na nie pieniądze! Ciekawe, że komornik zajął jej siłownię a mieszkanie jest wystawione na licytację komornicza. Chęć szybkiego wzbogacenia się? Wstyd Panie Prezydencie

  4. Pani Agnieszka K. Ma pewne układy i nie da się ukryć. Z uwagi na ten fakt nie zdziwie się, jeśli wygra przetarg nawet bez dostarczania tych dokumentów.

  5. Biedne zwierzęta.. Za 3 zł dziennie ciekawe jak utrzymają biorąc pod uwagę karmy te zwykle jak i specjalistyczne, opiekę weterynaryjną, pracowników, remonty itd

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *