Szykują się ogromne zmiany w parku. Zobaczcie, co tam zaplanowano

Box2 Wiadomości
fot. materiały przetargowe Urzędu Miasta Torunia

Do kwietnia 2020 r. potrwa Parku Tysiąclecia, czyli największego tego typu terenu zieleni na lewobrzeżu. Zakres inwestycji jest szeroki. Cały projekt jest szacowany na przeszło 15 mln zł.

Do piątku zainteresowane firmy mają czas na składanie ofert w przetargu na rewitalizację Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej. Przygotowania do tej inwestycji trwają już wiele miesięcy. Wizja tego miejsca została wypracowana podczas konsultacji społecznych, które w wielu momentach miały burzliwy przebieg.

Patrząc na obszar parku – 19,2 ha – oraz koszty rewitalizacji – przeszło 15 mln zł – można powiedzieć, że skala przedsięwzięcia będzie bardzo duża. W tym roku miasto zaplanowało na nie w budżecie 8,5 mln zł. Na projekt udało się pozyskać unijne dofinansowanie – łącznie 9,8 mln zł.

Na czym będzie polegać rewitalizacja Parku Tysiąclecia? W planach jest m.in. bagrowanie znajdujących się na tym terenie zbiorników wodnych i modernizacja urządzeń hydrotechnicznych. Pojawią się na nich pomosty.

W parku zostaną wytyczone alejki i ścieżki rowerowe o nawierzchni mineralnej.Pojawią się też elementy infrastruktury, które poprawią dostęp do kompleksu dla osób z niepełnosprawnościami, np. schody terenowe z podestami, rampami i barierkami.

Nie zabraknie też elementów małej architektury: ławek parkowych, leżaków, siedzisk żelbetowych, ławek dla matek karmiących, stojaków na rowery, koszy na odpadki, na psie odchody czy domków dla jeży. Strefy relaksu wypełnią: ławostoły, hamaki, zestawy hamaków.

Projekt przewiduje też: “odrestaurowanie i adaptację kubaturowych obiektów zabytkowych, budowę urządzeń rekreacyjnych (plac zabaw, boisko, siłownia, pomost cumowniczy, wybieg dla psów), systemu monitoringu, zagospodarowanie zielenią” – czytamy w uzasadnieniu uchwały budżetowej na 2019 r. Ponadto na terenie Parku Tysiąclecia ma być dostępne wi-fi z darmowym dostępem do internetu.

Na placach zabaw dla dzieci i młodzieży zaplanowano piaskową nawierzchnię i następujące wyposażenie: zestawy gimnastyczne, tyrolki, zjeżdżalnie, zestaw do zabawy z piaskiem, koparki, huśtawki.

Z kolei siłownia plenerowa będzie się składać m.in. z prasy ręcznej, wahadła-twistera, narciarza, koła tai chi, które zostaną zamontowane na syntetyczne, gumowej nawierzchni.

Miłośnicy czworonogów będą mogli je zabrać na wybieg. Tam na piaskowej nawierzchni pojawią się: zestawy dog park, płotki proste, kładka wąska, obręcz o zmiennej wysokości, tuba wysoka i labirynt.

Nowością w parku będzie też wielofunkcyjne boisko z ogrodzeniem, piłkochwytami i syntetyczną, gumową nawierzchnią.

Rewitalizacja parku nieść będzie ze sobą wiele zmian w roślinności. Konieczna będzie wycinka niektórych drzew. W ich miejsce pojawią się drzewa i krzewy, a także kwietniki oraz trawniki dywanowe.

W parku pojawi się też instalacje elektryczne, które pozwolą nie tylko na uruchomienie dodatkowego oświetlenia, ale też kamer monitoringu. Poza tym projekt zakłada remont budynku starej prochowni. Znajdą się tam m.in. ogólnodostępne sanitariaty.

Prace mają potrwać do kwietnia 2020 r. Zatem za ponad rok przywitamy wiosnę w odmienionym Parku Tysiąclecia.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *