Toruń i Cierpice połączone ścieżką rowerową? Podpisano umowę

Box2 Wiadomości Województwo box
Uroczystość podpisania umowy na budowę ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 273, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

7 km ma mieć nowa ścieżka rowerowa łącząca Toruń i Cierpice. Inwestycja zlokalizowana przy drodze wojewódzkiej nr 273 ma pochłonąć 9 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. 

Powstanie nowej ścieżki to efekt współpracy samorządu województwa, starostwa powiatowego i gminy Wielka Nieszawka. Jej wykonaniem zajmie się Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe z Nakła nad Notecią. W uroczystym podpisaniu umowy wzięli udział marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek zarządu powiatu Kazimierz Kaczmarek, wójt gminy Wielka Nieszawka Krzysztof Czarnecki, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz prezes firmy PHU z Nakła nad Notecią Rafał Szymczak.

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by powstawały długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ścieżka prowadzić będzie z Torunia do Cierpic, przebiegając przez Małą Nieszawkę oraz Wielką Nieszawkę. W Cierpicach połączy się natomiast z powstającą wzdłuż ul. Ogrodowej ścieżką gminną. Wraz z drogą, zbudowane zostaną chodniki, ciągi pieszo-rowerowe i zatoki autobusowe oraz dwa przepusty i kładka. W planach są również miejsca parkingowe dla rowerzystów i zjazdy do posesji. Budowa ma potrwać około 12 miesięcy. 

W konsultacjach projektu inwestycji brali udział mieszkańcy okolicy. Z przeznaczonych na jej realizację 9 mln zł, 6,6 mln zł to środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Pozostałe 2,6 mln zł przeznaczyły na ten cel samorząd województwa, gmina Wielka Nieszawka i powiat toruński. 

Umowa na ścieżkę Toruń-Cierpice nie jest jedynym tego typu porozumieniem zawartym w ostatnim czasie. W sierpniu zadecydowano również o powstaniu ścieżki na trasie Złotoria Lubicz Górny. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.