Toruń planuje współpracę z pobliskimi gminami i powiatami w ramach MOF-u. Co to takiego?

Box2 Polityka Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia rozpatrzona zostanie uchwała w sprawie wyrażenia woli współpracy pomiędzy Gminą Miasta Torunia, a pozostałymi gminami i powiatami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia.

Każde z pięciu miast prezydenckich w naszym województwie zbuduje Miejski Obszar Funkcjonalny. W ramach MOF-ów miasta będą współpracowały z otaczającymi je gminami. Oprócz MOF-u Torunia powstaną także Miejskie Obszary Funkcjonalne Bydgoszczy, Grudziądza, Włocławka i Inowrocławia.

REKLAMA

– W przypadku Bydgoszczy będzie to kształt obecnej Metropolii Bydgoszcz – stowarzyszenia, które zawiązało się wokół miasta. Toruń uzgodnił współpracę z gminami i powiatami nie tylko z powiatu toruńskiego, ale również chełmińskiego, golubsko-dobrzyńskiego i aleksandrowskiego. Włocławek to powiat włocławski – ziemski z wszystkimi gminami. W przypadku Inowrocławia nie jest jeszcze rozstrzygnięte. Tak więc w zgodzie i miłości będziemy wspólnie podejmować uchwałę – mówił w grudniu marszałek Piotr Całbecki, cytowany przez Radio PiK.

Miejskie Obszary Funkcjonalne będą pomagały w realizowaniu zintegrowanych inwestycji terytorialnych.

– Oczywiście najpierw rozmawialiśmy między sobą z przedstawicielami poszczególnych jednostek samorządowych. Doszliśmy do wspólnego i w stu procentach zgodnego wniosku, że 36 przedmiotów samorządowych zawiąże Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia – mówił na czwartkowej konferencji prasowej prezydent Michał Zaleski.

Złożą się na niego 4 powiaty: aleksandrowski, chełmiński, golubsko-dobrzyński i toruński oraz 32 gminy, wśród których oczywiście jest Toruń.

A co z dotychczasową współpracą?

– Wiecie Państwo, że współpracujemy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To współpraca Torunia, Bydgoszczy oraz 23 gmin i miast otaczających te dwa duże miasta. Mogę powiedzieć, że nie było i nie ma woli, abyśmy dalej współpracowali jako duopol centralny w województwie, który promieniuje na swoje otoczenie – powiedział prezydent Torunia.

Prezydent Zaleski poinformował, że wspólnie z pozostałymi partnerami porozumienia ustalili, że wszyscy będą starali się uzyskać właściwe uchwały w marcu. Obszar MOF-u Torunia obejmuje 460 tys. mieszkańców.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *