Urodziny “nowego” mostu

Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Most gen. Elżbiety Zawackiej, łączący Rubinkowo z dzielnicą Rudak, kończy dzisiaj 6 lat. Został oddany do użytku dokładnie 9 grudnia 2013 roku. Prace nad wzniesieniem nowoczesnej konstrukcji trwały blisko trzy lata. To najbardziej monumentalny most łukowy w Polsce, którego pojedyncze przęsło ma rekordowe 270 metrów.

9 grudnia 2013 roku o godzinie 14:00 pierwsze samochody wjechały na nowy most. Inwestycja realizowana była od listopada 2010 roku do grudnia 2013 roku. Architekci i konstruktorzy wykorzystali do budowy nowoczesne technologie, dzięki czemu byli w stanie stworzyć najdłuższe pojedyncze przęsło wśród mostów łukowych w Polsce. Początkowo most nazywany był mostem Wschodnim, a imię generał Elżbiety Zawackiej zostało nadane przez Radę Miasta Torunia w 2009 roku.

Dwujezdniowy most ma 540 metrów długości, a cała trasa mostowa i drogi dojazdowe liczą łącznie 4 kilometry. Most został zbudowany z 26 ton stali. Jego konstrukcja nawiązuje do architektonicznej koncepcji miasta, a kształt przęseł przypomina most kolejowy i drogowy. Inwestycja przeprowadzana była z troską o środowisko naturalne tak, aby nie zakłócić biegu Wisły. Wpływ na środowisko przyrodnicze badany był przez specjalistów z UMK w Toruniu i UKW w Bydgoszczy. Rozwiązanie było wymagające, dlatego realizowało je aż 20 inżynierów. Nad jakością wykonania robót budowlanych i przestrzeganiem procedur unijnych czuwały firmy DHV POLSKA i DRO-KONSULT .

Na nawierzchni “nowego” mostu wykorzystano 3 tysiące ton asfaltu lanego. To specjalny materiał, który ogranicza ryzyko poślizgu nawet przy niewielkim oblodzeniu, a jego żywotność jest dwa razy dłuższa niż zwykłego asfaltu. Oświetlenie mostu uzupełniono efektowną iluminacją, podkreślającą walory architektoniczne konstrukcji.

Żadne miasto w Polsce nie może pochwalić się tak nowoczesną przeprawą rzeczną – mówił prezydent Michał Zaleski 6 lat temu, w dniu uroczystego otwarcia mostu.

Most gen. Elżbiety Zawackiej otrzymał tytuł “Dzieło Mostowe Roku 2013”, a także został wyróżniony w konkursie “Top Inwestycje Komunalne 2014”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *