Utylizacja chemikaliów z działki przy ul. Bielańskiej wyniesie milion złotych. Odpady znikną do końca lipca

Box2 Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Utylizacja niebezpiecznych chemikaliów znajdujących się na terenie byłej cementowni przy ul. Bielańskiej 52 wyniesie około miliona złotych – poinformował na czwartkowym spotkaniu z mieszkańcami Bydgoskiego Przedmieścia Zbigniew Fiderewicz, Zastępca Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

Sprawa gromadzenia niebezpiecznych odpadów na terenie między Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Motoareną, znalazła swój finał w sądzie. Właściciel mauzerów i beczek skazany został przez Sąd Rejonowy w Toruniu na karę roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia biznesu związanego z odpadami na okres lat 8, a także zobowiązany został do wpłacenia kwoty 5 tys. zł na rzecz ochrony środowiska.

– Taki wyrok, w stosunku do zagrożenia, jakie ten mężczyzna mógł na nas i środowisko sprowadzić, to śmiech na sali – mówił jeden z mieszkańców obecny na zebraniu. – Sto metrów od tego terenu dzierżawię swoją działkę. Chciałbym wiedzieć, co teraz stanie się z odpadami?

Jak podkreślili zgodnie przedstawiciele władz miasta, trudno się nie zgodzić z faktem, iż wyrok jest niski. Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przypomniał zaś, że magistrat poinformował pisemnie właściciela chemikaliów o obowiązku ich usunięcia. Niestety, beczki i mauzery w dalszym ciągu znajdują się na terenie działki przy ul. Bielańskiej.

Koszt utylizacji tych substancji to około milion złotych – mówił zastępca prezydenta. – Zawiadomiliśmy już w tej sprawie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która jest w tej sprawie władna i może podjąć dalsze decyzje. Przeprowadzimy utylizację zastępczą.

Marcin Kowallek potwierdził, że miasto wystąpiło do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o bezzwrotne finansowanie działań utylizacyjnych. Jeżeli pieniędzy tych magistrat nie dostanie, usunięcie odpadów z działki należącej do miasta, pokryte zostanie z budżetu Torunia. Następnie prezydent ubiegać się będzie o zwrot u skazanego przedsiębiorcy.

– Do 31 lipca 2019 r. teren przy ul. Bielańskiej zostanie posprzątany – zadeklarował dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Toruń. – Do tego czasu wynajmiemy ochronę, by nikt beczek stamtąd nie wywiózł, a substancji nie rozlał. Musimy być pewni, że zutylizowane zostaną wszystkie ciecze.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *