Uwaga kierowcy i piesi! Od 1 czerwca zmiany w przepisach

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Z początkiem czerwca wchodzą w życie nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym. Zmiany dotyczyć będą pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, prędkości na obszarze zabudowanym oraz odstępu między pojazdami podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową.

Od tego dnia pieszy będzie miał pierwszeństwo także przed wejściem na pasy, a nie tylko wtedy, gdy już znajdzie się na przejściu. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność i jechać tak, aby nie narazić przechodnia na niebezpieczeństwo. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy pieszy będzie wchodzić na torowisko – w tym przypadku pierwszeństwo ma motorniczy tramwaju.

Wejdzie też w życie zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, dotychczas było to tylko zalecenie, które nie znajdowało się w przepisach. Wyszczególniono, że nie można korzystać z komórki “w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Zmniejszona zostanie dozwolona prędkość poruszania się w terenie zabudowanym między 23:00 a 5:00. Obecnie – o ile znaki nie pokazują inaczej – jest to 60 km/h, wraz z wejściem nowych przepisów będzie to o dziesięć kilometrów mniej.

Zabroniona będzie jazda na tak zwaną zakładkę, czyli niezachowywanie odstępu między jednym a drugim pojazdem. Od 1 czerwca kierowca zobowiązany będzie zachować zachować minimalny odstęp, między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten określa się w metrach jako połowę prędkości, z jaką porusza się dany użytkownik drogi. Oznacza to, że jeśli będziemy jechać na przykład 60 km/h, to odstęp musi wynosić co najmniej 30 metrów, a jeśli 110 kmh/, to wtedy należy zachować co najmniej 55 metrów wolnej przestrzeni. Nakaz ten nie obowiązuje podczas wykonywania manewru wyprzedzania.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *