Uwaga kierowcy i piesi! Od 1 czerwca zmiany w przepisach

Box2 Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk (archiwum)

Z początkiem czerwca wchodzą w życie nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym. Zmiany dotyczyć będą pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, prędkości na obszarze zabudowanym oraz odstępu między pojazdami podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową.

Od tego dnia pieszy będzie miał pierwszeństwo także przed wejściem na pasy, a nie tylko wtedy, gdy już znajdzie się na przejściu. Kierowcy będą musieli zachować szczególną ostrożność i jechać tak, aby nie narazić przechodnia na niebezpieczeństwo. Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy pieszy będzie wchodzić na torowisko – w tym przypadku pierwszeństwo ma motorniczy tramwaju.

Wejdzie też w życie zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas przechodzenia przez jezdnię, dotychczas było to tylko zalecenie, które nie znajdowało się w przepisach. Wyszczególniono, że nie można korzystać z komórki “w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Zmniejszona zostanie dozwolona prędkość poruszania się w terenie zabudowanym między 23:00 a 5:00. Obecnie – o ile znaki nie pokazują inaczej – jest to 60 km/h, wraz z wejściem nowych przepisów będzie to o dziesięć kilometrów mniej.

Zabroniona będzie jazda na tak zwaną zakładkę, czyli niezachowywanie odstępu między jednym a drugim pojazdem. Od 1 czerwca kierowca zobowiązany będzie zachować zachować minimalny odstęp, między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten określa się w metrach jako połowę prędkości, z jaką porusza się dany użytkownik drogi. Oznacza to, że jeśli będziemy jechać na przykład 60 km/h, to odstęp musi wynosić co najmniej 30 metrów, a jeśli 110 kmh/, to wtedy należy zachować co najmniej 55 metrów wolnej przestrzeni. Nakaz ten nie obowiązuje podczas wykonywania manewru wyprzedzania.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *