Nie pędź na święta! Chyba nie chcesz trafić do „czarnych” statystyk
Policjanci z komendy wojewódzkiej apelują przed świętami do kierowców o ostrożność, rozwagę, a także o to, żeby nie nie wsiadali za kierownicę pod wpływem alkoholu. Od piątku (21 grudnia) do środy (26 grudnia) będą prowadzić działania pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”.
Policjanci w piątek rozpoczęli w regionie akcję pod nazwą „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”. Na drogach będzie więcej policyjnych patroli. Działania policyjne potrwają do środy (26 grudnia).
– Wzmożone działania na drogach prowadzone są głównie w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego – informuje Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy. – Funkcjonariusze będą sprawdzać prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość, korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz sposób przewożenia dzieci. Będą zwracać również uwagę na stan techniczny pojazdów oraz sprawdzać prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.
W ubiegłym roku pomiędzy 22 a 26 grudnia na drogach województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 17 wypadków drogowych, w których dwie osoby poniosły śmierć, a 20 zostało rannych. Ponadto policjanci zatrzymali 50 osób, które wsiadły za kierownicę z promilami.
„Apelujemy o ostrożność, rozsądek i rozwagę na drodze oraz o przestrzeganie przepisów przez użytkowników dróg, zarówno zmotoryzowanych, jak i tych niechronionych użytkowników dróg” – piszą policjanci.
Trudne warunki pogodowe często są przyczyną różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Taka sytuacja czeka nas również w Boże Narodzenie. Na niedzielę prognozowany jest deszcz i deszcz ze śniegiem oraz przymrozki. W wigilię może się pojawić mżawka, a w pierwszy i drugi dzień świąt – słaby deszcz lub śnieg.
Dlatego też policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy apelują do kierowców o rozważną i ostrożną jazdę, a także o dostosowanie prędkości do zmieniającej się aury. Piesi natomiast powinni zadbać o swoją widoczność. Dzięki odblaskom z pewnością będą bezpieczniejsi.
– Zimowa aura to często trudne warunki na drodze – przypomina Joanna Jakubas z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. – Dotyczy to szczególnie godzin porannych oraz wieczorowo-nocnych, kiedy drogi są śliskie, a widoczność ograniczona. Pamiętajmy, że przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych tj. opadach śniegu, marznącego deszczu, występującego na jezdni błota pośniegowego, niskiej temperatury drogi stają się niebezpieczne. Wielu kierującym wydaje się, że jezdnia jest czarna, tymczasem drogi mogą być pokryte niewidoczną warstwą lodu, a w związku z tym być śliskie. Mokra, śliska nawierzchnia sprawia, że koła pojazdów łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania wydłuża się. Należy wtedy pamiętać o zachowaniu większej niż zazwyczaj bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
Policjanci apelują przede wszystkim o zdjęcie nogi z gazu. Nie w każdych okolicznościach bowiem jazda z dopuszczalną prędkością obowiązującą na konkretnym odcinku drogi gwarantuje bezpieczeństwo. Prędkość musi być dostosowana do zmieniających się warunków atmosferycznych, stanu drogi, widoczności oraz natężenia ruchu.
Powinniśmy też pamiętać o oczyszczeniu auta ze śniegu czy lodu. Dotyczy to szyb, lusterek, oświetlenia zewnętrznego pojazdu i tablic rejestracyjnych. Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Pamiętajmy też o uzupełnieniu płynu zbiornika spryskiwacza.
– Chociaż nie ma obowiązku jazdy w okresie zimowym na oponach zimowych, to warto je zmienić. Są one bardziej dostosowane do tej pory roku. Wydatek związany z zakupem to tylko inwestycja w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Pamiętajmy również, że sprawny technicznie i prawidłowo wyposażony samochód musi iść w parze ze zdrowym rozsądkiem – mówi Jakubas.
Swoje apele policjanci kierują także do pieszych. Powinni zachować większą ostrożność i upewnić się przed przejściem dla pieszych, czy kierowca ich widzi i zdąży wyhamować.
– Dlatego ponownie przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego, gdy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym – przypomina policjantka. – Kolejny raz zachęcamy do używania elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. Sprawią, że niechroniony uczestnik ruchu będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.