Czy bakterie legionelli zagrażają mieszkańcom Torunia?
14 osób zakażonych bakteriami Legionelli pneumophila zmarło w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim. Liczba osób zakażonych wzrosła do 153. Zachorowania zanotowano też na Lubelszczyźnie, Wielkopolsce i Małopolsce. Jak sytuacja wygląda w Toruniu?
Miasto stara się uspokajać torunian, ale apeluje o ostrożność. Kluczowe są działania Toruńskich Wodociągów, których zadaniem jest dostarczanie czystej i bezpiecznej wody.
– Nie ma w tej chwili specjalnych zaleceń dla przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dotyczących wdrażania specjalnych procedur – informuje prezes Toruńskich Wodociągów Władysław Majewski. – Natomiast we własnym zakresie podejmujemy działania dodatkowe. Zwiększamy częstotliwość standardowych badań bakteriologicznych. Zleciliśmy też Sanepidowi, mimo że to nie jest wymagane, wykonywanie badań pod kątem legionelli. Zwiększamy oczywiście nadzór nad ujęciami wody, tak żeby ograniczyć dostęp osobom postronnym. Są to tego typu działania, które sami możemy podjąć. Oczywiście jesteśmy w kontakcie stałym z Sanepidem. W Toruniu woda jest w pełni bezpieczna. Gwarantujemy jej jakość i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej używania. Cały czas śledzimy doniesienia z Polski. Niestety cały czas nie jest znane źródło tych zakażeń.
Zanotowano także wzrost zakażeń bakterią legionelli w Niemczech. Pojawiły się tam hipotezy, że jest to związane z ocieplaniem się klimatu.
– Legioneloza to choroba układu oddechowego – czytamy na stronie Urzędu Miasta Torunia. – Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Nie przenosi się drogą pokarmową.
Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem.
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty, zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Legionella to nie jedyna bakteria, która może skazić wodę w wodociągach. Na przełomie czerwca i lipca z bakteriami coli problem mieli mieszkańcy gminy Łubianka. Pisaliśmy o tym TUTAJ.