Dzikie wysypiska śmieci w Toruniu. „Pojawiają się jak grzyby po deszczu”
Toruń w 2022 r. usunął ponad 1 tys. ton odpadów ze 148 nielegalnych lokalizacji. Utylizacja nieprawidłowo składowanych odpadów pochłonęła 100 tys. zł. Problem dzikich wysypisk śmieci, niestety, nie znika.
Dzikie wysypiska śmieci to problem nie tylko natury estetycznej i ekologicznej – ich usuwanie generuje dla miasta poważne koszty. W 2022 r. było to 100 tys. zł, które trzeba było przeznaczyć na uprzątnięcie i utylizację ponad 1 tys. ton odpadów ze 148 nielegalnych składowisk. Miasto komentuje, że usuwanie dzikich wysypisk śmieci to walka z wiatrakami.
– Pojawiają się niczym grzyby po deszczu, choć działania edukacyjne dotyczące właściwego postępowania z odpadami nie ustają. A to problem nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny – mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia. – Porzucone odpady są niebezpieczne dla zwierząt i roślin, mogą być źródłem nieprzyjemnego zapachu, stwarzają zagrożenie epidemiologiczne, mogą powodować zanieczyszczenie okolicznych wód powierzchniowych i gruntownych oraz skażenie gleby. Dlatego natychmiast reagujemy na zgłoszenia w tym zakresie.
Najczęstszy rodzaj odpadów, które są podrzucane w różnych lokalizacjach w mieście, to zużyte opony i akumulatory, kable, stare meble czy części samochodowe. Takie odpady bezpłatnie można oddać do PSZOK-ów. W zeszłym roku odkryto m.in. dzikie wysypisko, na którym zgromadzonych zostało dziewięć 200-litrowych beczek oraz jedenaście 50-litrowych beczek, a także jednego 1000-litrowego mauzera. Sprawą zajęła się prokuratura. Walkę z dzikimi wysypiskami podejmują także oddolnie wolontariusze. W 2022 r. uporządkowali oni łącznie 40 lokalizacji, usuwając 13 ton odpadów.
Gdzie zgłaszać dzikie wysypiska śmieci?
- Straż Miejska: tel. 986 lub sekretariat@strazmiejska.torun.pl
- Wydział Gospodarki Komunalnej UMT: tel. (56) 611 83 32 lub odpady@um.torun.pl
17 lutego 2023 @ 16:04
No właśnie w tym roku było sporo grzybów