Jedna oferta na dostawę autobusów niskopodłogowych
W przetargu na dostawę 10 nowych autobusów niskopodłogowych zgłosiła się tylko jedna firma – Solaris Bus&Coach sp. z o.o. Przetarg ogłoszono 31 stycznia, a oferty otwarto 19 marca.
W przetargu wpłynęła tylko jedna oferta od firmy Solaris, która zakłada 2,56 mln zł netto za jeden autobus elektryczny, czyli 3 148 800 zł brutto za jedną sztukę. W ofercie są autobusy typu Urbino 12 electric/Urbino 12 E. Miasto zakłada, że na zakup 10 pojazdów otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych. Z kolei dofinansowanie do opcjonalnych 25 elektrobusów ma zostać pozyskane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Zielony Transport Publiczny 3.0). Gdy pojawią się kolejne możliwości, aby uzyskać dofinansowanie, może pojawić się jeszcze 5 dodatkowych autobusów.
Jeśli procedowanie wniosków będzie przebiegało zgodnie z planem, umowy na dostawę pierwszych 10 autobusów planuje się podpisać w tym roku, a dostawy miałyby miejsce w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie na kolejne zakupy, na przełomie lat 2025/2026 w Toruniu zostałby osiągnięty poziom, który w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych będzie obowiązywać od roku 2028 – informuje Sylwia Derengowska, rzeczniczka prasowa MZK Toruń.
Nowe autobusy mają być ekologiczne, zeroemisyjne i przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie w mieście kursuje 10 autobusów elektrycznych. MZK ma także pięć ładowarek „wolnych” mieszczących się w zajezdni oraz trzy pantografowe. Wkrótce zostanie uruchomiony przetarg na dostawy kolejnych ładowarek – pięć ładowarek „wolnych” stanie na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów, a dwie ładowarki szybkie, pantografowe, będą umieszczone po jednej na pętlach Olimpijska i Kolankowskiego.