Z automatu czy w okienku? Jak można kupić bilety MZK
Toruń zyska nowe biletomaty. Pojawią się jeszcze w tym roku. Ruszyła także nowa kasa biletowa przy ul. Dziewulskiego, jednak w tym przypadku krytycznie ocenia się godziny jej pracy.
W ostatnim czasie pojawiły się już nowo postawione maszyny do sprzedaży biletów. Stoją one na nowych przystankach tramwajowych wzdłuż trasy na północ Torunia: na przystanku tramwajowym Żwirki i Wigury, tramwajowo-autobusowym Hubego, tramwajowo-autobusowym Koniuchy i tramwajowym Targowisko. To nie koniec rozwoju takiej formy sprzedaży.
Do końca roku pojawią się kolejne cztery biletomaty. Dwa z nich mogą ucieszyć szczególnie tych, którzy korzystają także z kolei, gdyż zostaną postawione na przystanku autobusowym Dworzec Główny oraz przystanku tramwajowym Dworzec Wschodni. Z tych miejsc często korzystają podróżni. Następne automaty ustawione będą na węźle przesiadkowym na al. Solidarności oraz przystanku autobusowym Dziewulskiego.
Za pomocą tych maszyn będzie można kupić wszystkie rodzaje biletów MZK. Płatności będzie można dokonywać zarówno w formie gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Wartość projektu to ponad 1 mln zł, z czego ok. 743,6 tys. zł (85 proc. wydatków kwalifikowanych) stanowi unijne dofinansowanie.
O wyborze lokalizacji zdecydowały potoki pasażerskie, integracja różnych środków transportu, bliskość generatorów ruchu, takich jak duże osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowo-usługowe o dużym znaczeniu oraz zidentyfikowane „białe plamy” w zakresie dostępu do infrastruktury umożliwiającej zakup biletu.
Zmiany nastąpiły także, jeśli chodzi o punkty stacjonarne. Zamknięto kasę, która działała w Centrum Handlowym Copernicus. Działa za to punkt na pętli autobusowej „Rubinkowo Park&Ride” przy ul. Dziewulskiego 38.
Postanowiliśmy się dowiedzieć, skąd wynika taka decyzja.
Kasa w Galerii Copernicus została otwarta tymczasowo, na czas realizacji inwestycji parkingu P&R – wyjaśnia Magdalena Kujawa z Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. – W związku z zakończeniem prac i udostępnieniem pomieszczeń bardziej komfortowych, z dwoma okienkami kasowymi (jak w poprzedniej starej lokalizacji na pętli przy ul. Dziewulskiego), kasa została przywrócona do poprzedniej lokalizacji, zdecydowanie bardziej nowoczesnej.
Bilety można tam kupić od poniedziałku do piątku w godz. 9:15-17:00 z przerwą od 11:45 do 12:00. Taki system pracy spotkał się z krytyką niektórych korzystających z tych kas.
Godziny otwarcia to istna komuna, 9:15 – serio? – pisze jeden z internautów na profilu MZK w Toruniu. – Żeby jeszcze o 9:15 ona tam siedziała, ale o 9:15 to dopiero podejdzie i drzwi otworzy, zanim się rozsiądzie itp., to minie 9:30. Żeby kupić bilet miesięczny, trzeba brać wolne w pracy.
Dlaczego stosuje się takie, a nie inne pory pracy?
Godziny otwarcia wszystkich kas biletowych zostały uzależnione od możliwości dotarcia pasażerów do poszczególnych kas w różnych lokalizacjach, według potrzeb zainteresowanych – odpowiada Magdalena Kujawa. – Kasa na ul. Dziewulskiego była przed laty otwarta od godz. 7:00 do 14:45, ale po apelach i petycjach mieszkańców osiedla Rubinkowo i gmin ościennych godziny zostały dostosowane do potrzeb społecznych.
Czy jest szansa, że chociaż niektóre kasy zaczynałyby pracę wcześniej? To zależy od władz miasta, gdyż na podstawie wytycznych od nich pochodzących ustala się szczegóły związane z działaniem punktów.