Koszmarne warunki zamienili na mieszkania wspomagane [AUDIO, ZDJĘCIA]
Mieszkania wspomagane dla seniorów z Torunia. Dziesięć osób, w tym małżeństwa, otrzymało klucze do nowych mieszkań w kamienicy przy ul. Mickiewicza 57.
Klucze można też rozumieć jako wstęp do nowego życia. Bo za sobą zostawiają praktycznie wegetację w wynajętym pokoiku w suterenie albo w kamienicy na Starówce – bez własnej łazienki, z zagrzybionymi ścianami. Niejednokrotnie właśnie w takich warunkach żyły wcześniej osoby starsze lub z niepełnosprawnościami, zanim otrzymały mieszkania wspomagane od miasta.
Decyzje o przyznaniu lokalu były dla nich ogromnym zaskoczeniem.
Będziemy mieć prawdziwy komfort na stare lata…
Najchętniej z kocykiem uciekłabym zaraz, byle jak najdalej stamtąd – mówiła pani Bogumiła, która przez sześć lat mieszkała w suterenie.
Posłuchajcie ich historii:
Budynek przy Mickiewicza 57 został wyremontowany z dofinansowaniem środków unijnych, od roku działa na parterze dzienny dom pobytu dla toruńskich seniorów. Teraz oficjalnie przekazano mieszkania wspomagane osobom, które wytypował Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Chcieliśmy, żeby te osoby poczuły się jak u siebie w domu i miały możliwość oraz komfort korzystania z infrastruktury dostosowanej do potrzeb osób starszych albo z niepełnosprawnościami.
Będą też usługi terapeuty, opiekuna mieszkań, psychologa, pomoc w wyjściu do lekarza czy wykupieniu recepty, żeby te osoby były w pełni zaopiekowane
– mówi Dagmara Zielińska, dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Społecznych.
Seniorom klucze wręczył prezydent Torunia Michał Zaleski, który zapewnił, że miasto planuje kolejne takie mieszkania:
Te potrzeby są duże, widzimy to po rozmiarze zgłoszeń, szczególnie mając kontakt z seniorami, objętymi pomocą w Dziennych Domach Pobytu, Centrach Aktywności Lokalnych, w tych miejscach, gdzie już kilkaset osób w Toruniu korzysta z opieki, która jest świadczona przy udziale miasta.
Lokalizacje, którym się przyglądamy to lokalizacje we wschodniej części miasta, a więc Rubinkowo, czy osiedle Na Skarpie, bo tam mamy obiekty publiczne, w których możemy wygospodarować powierzchnie na przygotowanie takich pomieszczeń.
Przy Mickiewicza 57 dwa mieszkania są jednoosobowe i cztery dwuosobowe. Koszty, jakie będą musiały ponieść mieszkające tu osoby, związane będą z opłatami za zużycie mediów, i to w zależności od dochodów.
Wartość projektu wyniosła ponad 3 mln 700 tys. złotych, w tym wkład miasta 1 mln 300 tysięcy.
Poniżej w galerii przypominamy też, jak wcześniej wyglądała kamienica, jeszcze przed remontem i rewitalizacją.
fot. M. Witt-Ratowska