Maraton solidarności z Ukrainą. Wspólne przejście z żółto-niebieską flagą
Minęły dwa lata od inwazji Rosji na Ukrainę i dziesięć od rozpoczęcia agresji zbrojnej. W ramach Maratonu Solidarności „Flaga życia” obywatele Ukrainy i Polski przeszli z żółto-niebieską flagą ulicami starówki.
Spotkanie odbyło się w drugą rocznicę inwazji, 24 lutego. Rozpoczęło je przejście z Rynku Nowomiejskiego ulicą Szeroką do Rynku Staromiejskiego, niosąc ukraińską flagę. Uszkodzona flaga Ukrainy rozpoczęła Maraton Solidarności miast europejskich krajów jako część dużej zbiórki środków na zakup drona Mavic 3 T. Flaga o wymiarach 8×15 m została zdjęta z masztu głównego placu ukraińskiego Żytomierza – miasta, które było ostrzeliwane przez rosyjskie wojsko i wyruszyła z niego w styczniu 2023 r. Flagę do Torunia przywiozła Olena, która przybyła z Żytomierza na początku wojny. Polska jest pierwszym miejscem, które flaga odwiedza w ramach podróży. Po zakończeniu swojej misji, flaga zostanie zwrócona do Żytomierza.
Podczas sobotniego wydarzenia odśpiewano hymny Ukrainy i Polski.
Dziś mijają dokładnie dwa lata od kiedy nasze życie zostało podzielone na przed i po – takie słowa zostały wypowiedziane ze sceny.
Prezydent Torunia Michał Zaleski zapewnił rodziny z Ukrainy, że Toruń to miasto, w którym mogą czuć się bezpieczni.
Dwa lata temu wydarzyło się coś niewyobrażalnego – nienawiść ludzka doprowadziła do mordowania dzieci, kobiet, mężczyzn w wolnej Ukrainie. Nikt mi nie powie, że nie było wówczas w Ukrainie silniejszego uczucia niż strach. I to strach spowodował, że tłumy ludzi ruszyły szukać spokoju i bezpieczeństwa – także w Polsce i w Toruniu. Nie mogliśmy wówczas w Toruniu wiele, ale zrobiliśmy jedno – otworzyliśmy nasze serca i umysły. To pozwoliło zapewnić miejsca pobytu dla rodzin z Ukrainy, skromne często, ale jakże ważne, wyjątkowe, bo prywatne, od osób, które tu mieszkają – wspominał prezydent Michał Zaleski. – Pamiętajcie, Toruń to jest dobre miasto, dobrych ludzi, w którym możecie czuć się bezpiecznie. To miasto zawsze będzie dla Was otwarte. Jesteście nami, toruniankami i torunianami!
W Maratonie Solidarności udział wziął również marszałek Piotr Całbecki.
Dziś Ukrainie należą się wielkie podziękowania za to, że stoi na straży wartości, które my w Europie wyznajemy, o które my Polacy przez dziesięciolecia też walczyliśmy, i ponosi najwyższą ofiarę krwi – mówił marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. – Nigdy dla Was nie zabraknie z naszej strony solidarności. Ukraina współtworzy dziś Polskę, miliony ludzi, którzy tu przyjechali są dla nas nie tylko gośćmi, ale współobywatelami na równych prawach z Polakami. I za to budowanie współczesnej Polski bardzo Wam dziękuję.
Zebrani na Rynku Staromiejskim mogli podpisać się na fladze ukraińskiej oraz przykleić karteczkę ze słowami wsparcia na Mapie Solidarności.
Maraton Solidarności „Flaga życia” zorganizowały organizacje pozarządowe przy wsparciu Prezydenta Miasta Torunia pod patronatem Domu Polsko-Ukraińskiego w Toruniu.
Założyłam Dom Polsko-Ukraiński, gdzie każdy mieszkaniec Torunia, niezależnie od narodowości, może otrzymać wsparcie. Tworzymy wspólnotę, która ma bardzo wiele pozytywnych i pięknych cech i kiedy połączymy się w jedno działanie, osiągniemy naprawdę dużo – mówiła Tatiana Dębska, współorganizatorka uroczystości w 2. rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, aktywnie działająca na rzecz uchodźców.
ivi
25 lutego 2024 @ 17:12
Flaga Polski zawsze powinna być po Prawej stronie A nie po lewej
Wołyń
25 lutego 2024 @ 17:08
ukraińskie Ludobójstwo Polaków
Wołyń – 1943 . Pamiętamy