Na lewobrzeżu powstanie co najmniej 120 nowych miejsc pracy! Znamy szczegóły
Blisko 17 ha i 33 działki od 0,3 do 1,3 ha – tak się będzie prezentować nowa część Toruńskiego Parku Technologicznego przy ul. Andersa. Przetargi na sprzedać terenów pod inwestycje ruszy w drugiej połowie tego roku. Jakie firmy mogą się tam pojawić?
Od kilku miesięcy zmienia się krajobraz pomiędzy ul. Andersa a Poznańską. Trwa uzbrajanie terenów liczących blisko 17 ha, który miasto przekazało Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego z myślą o rozbudowie Toruńskiego Parku Technologicznego.
Obszar został podzielony na 33 działki od 0,3 do 1,3 ha. Zostaną one przeznaczone pod nowe inwestycje. Zainteresowanie terenami na lewobrzeżu jest duże. Na razie jednak nie ruszyła ich sprzedaż.
– Poprzez działania promocyjne zainicjowane jeszcze w ub.r. docieramy do przedsiębiorców, którym przekazujemy ofertę i mówimy o naszej propozycji zlokalizowania swojej inwestycji w tej części Torunia – mówi Tomasz Urbanowicz, dyrektor Toruńskiego Parku Technologicznego. – Obecnie rozmawiamy i przedstawiamy ofertę już kilkunastu potencjalnym inwestorom.
Kompleksowe uzbrajanie, czyli budowa infrastruktury technicznej do obsługi tych terenów, zakończy się w pierwszej połowie tego roku – w maju. W ramach niego powstaną: drogi wraz z chodnikami i ciągami pieszo-rowerowymi (2,3 km), oświetlenie dróg (2,9 km), kanalizacja sanitarna (2,8 km) i deszczowa (3,3 km), sieć wodociągowa i hydrantowa (2,5 km), sieć gazowa (2,3 km), kanały sieci teletechnicznej (2,4 km). Przebudowy doczeka się także linia energetyczna 15kV na odcinku 1,4 km.
W ramach inwestycji realizowane są też prace saperskie, badania geologiczne, a także zagospodarowanie zieleni. Całość pochłonie 20,8 mln zł. Uzbrojenie powstaje przy wsparciu z pieniędzy unijnych pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Przyszli inwestorzy będą mogli kupić po jednej działce bądź też wylicytować więcej terenów, łącząc je w większe kompleksy. Plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru dopuszcza działalność gospodarczą o różnym profilu np. usługowym, produkcyjnym czy magazynowym. Maksymalna wysokość zabudowy to 21-25 m.
Teren ma dogodną lokalizację. Znajduje się przy drodze krajowej nr 15, w sąsiedztwie poligonowej obwodnicy Torunia (S10) i w odległości 14 km od wjazdu na autostradę A1. Kto może skorzystać z tych atutów?
„Działki inwestycyjne oferowane są przedsiębiorcom szczególnie z sektora MŚP, różnych branż m.in. działających w obszarze inteligentnych specjalizacji. Takimi obszarami specjalizacjami w Kujawsko-Pomorskiem są: zdrowa i bezpieczna żywność, zdrowie i turystyka zdrowotna, zaawansowane materiały i narzędzia, transport i mobilność, dziedzictwo kulturowe i przemysły kreatywne, usługi IT, ekoinnowacje, automatyka przemysłowa” – czytamy na stronie internetowej TARR.
Kiedy ruszy sprzedaż? Pierwsze przetargi mają być ogłoszone wraz z końcem prac uzbrojeniowych.
– Przyciągamy uwagę i koncentrujemy się na przedsiębiorstwach, które mają komponent innowacyjny, czyli taki pozwalający na tworzenie nowych lub udoskonalonych produktów – mówi Urbanowicz. – Szczególnie będziemy przyciągać uwagę inwestorów z branż wpisujących się w nasze regionalne specjalizacje, czyli m.in. zdrowa żywność, zaawansowane materiały i narzędzia, automatyka przemysłowa czy IT. Każdy przedsiębiorca – także ci, z którymi dzisiaj rozmawiamy – zostanie zaproszony do uczestnictwa w przetargach.
Firmy, które zdecydują się zainwestować w nowej części parku technologicznego, będą musiały utworzyć nowe miejsca pracy. Łącznie na tym obszarze może powstać ponad 120 miejsc pracy. – Chodzi o nowo utworzone miejsca pracy, a nie np. przeniesione z jednego miejsca regionu do drugiego – tłumaczy dyrektor technoparku.