Oliwia Raniszewska z toruńskiego liceum w gronie najlepszych uczniów na świecie.
Oliwia Raniszewska z naszego województwa znalazła się na liście 50 najlepszych uczniów i studentów na świecie w Konkursie Global Students Prize 2023.
Konkurs organizowany jest przez Varkey Foundation. Wyróżnieni są uczniowie i studenci, którzy angażują się w różnego rodzaju inicjatywy społeczne i badawcze, zarazem rozpoczynający swoją karierę naukową.
Oliwia Raniszewska pochodzi ze Świecia w Kujawsko-Pomorskiem. Jest absolwentką toruńskiego Uniwesyteckiego Liceum Ogólnokształcącego. Przedmiotami ścisłymi zainteresowała się w szkole podstawowej. Brała udział m.in. w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej 2022, Konkursie Naukowym Explory 2021 i Programie Adamed SmartUp.
Prestiżowe wyróżnienie w Global Students Prize jest wynikiem jej wkładu w rozwój Skin Preventer. Ten inteligentny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych wykorzystujący sztuczną inteligencję jest jej współautorstwa. Poza tym 19-latka pracowała także w zespole badawczym, który opracował Aquacollector – urządzenie do zbierania z wody zanieczyszczeń, m.in. mikroplastiku.
Rozumiem, że nie wystarczą te przysłowiowe same szóstki na świadectwie?
Ależ ja samych szóstek nie mam. – mówi Oliwia Raniszewska. – Oceny zdecydowanie to nie wszystko i warto o tym pamiętać. Jeśli chciałoby się być super szóstkowiczem z każdej możliwej dziedziny, to czasu i możliwości, żeby się rozwinąć w czymś szerzej, by już nie było. Wydaje mi się, że to, co mnie wyróżnia, to zaangażowanie w różne nieszablonowe aktywności i własne projekty. Przykładem może być Skin Preventer. Ważne jest wyjście gdzieś poza takie przyjęte ogólnie schematy.
Co w takim razie trzeba było wybrać w szkole?
Próbowałam różnych dziedzin. Cały czas staram się zaglądać w różne obszary i czytać artykuły popularnonaukowe. Jeśli coś mnie zainteresuje, to w tym zakresie właśnie poszerzam moją wiedzę. Już od dłuższego czasu głównie interesuje się naukami medycznymi. Taką ścieżkę rozwoju wybrałam. Myślę, że warto być otwartym i nie ograniczać się tylko do tego, co jest obowiązkowe. Nauka jest dla mnie ważna, ale nie lubię na przykład historii. Nie interesuje mnie i poświęcałam jej mniej czasu.
Jaka była Olivia w szkole średniej? Czy to była zwykła nastolatka? Czy strasznie poważna osoba?
Miałam czas na wszystko to, co się dzieje w życiu, że tak powiem, standardowego nastolatka. To przecież czas imprez związanych z „osiemnastkami”. To wszystko można pogodzić. Ta równowaga jest bardzo istotna. Wiadomo, że są wszędzie granice i trzeba sobie to wszystko dobrze gospodarować. Jest to możliwe. Absolutnie nie byłam typową kujonką.
W projekcie Skin Preventer wykorzystujecie sztuczną inteligencję. Jest ona szansą czy zagrożeniem?
To jest bardzo kontrowersyjna kwestia. W moim projekcie wykorzystujemy metody głębokiego uczenia, więc gdzieś krążymy właśnie w tym obszarze.
Sztuczna inteligencja w 100 procentach nie zastąpi w medycynie człowieka. Natomiast może wesprzeć pracę ludzką. Uważam, że mamy tutaj duże pole do wykorzystania możliwości, jakie te oferuje AI.
Oliwia Raniszewska w październiku rozpocznie studia na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na kierunku lekarskim.
– Pochodząca ze Świecia uczennica jeszcze w czasie nauki w szkole średniej brała udział w zajęciach uniwersyteckich dotyczących m.in. anatomii, emocji, motywacji oraz biologicznych mechanizmów stojących za różnego rodzaju zachowaniami. – chwali się przyszłą studentką GUMed. – Zaangażowała się również w działalność społeczną, prezentując uczniom szkół podstawowych perspektywy dalszej edukacji, a także prowadząc kursy przygotowujące ich do olimpiad biologicznych.
W tej chwili Oliwia Raniszewska zajęta jest organizacją akcji społecznej w Gdańsku. Będzie promować profilaktykę kontroli zmian skórnych oraz zasady zdrowego korzystania ze słońca.