Pandemia i co dalej? O czym rozmawiano na Welconomy?
Tuż po inauguracji tegorocznej edycji Welconomy Forum odbyła się część pierwsza Sesji Plenarnej, która skupiła się na sytuacji epidemicznej i rozwiązań wyjścia z kryzysu. “Pandemia i co dalej?” skupiła się na obecnej trudnej sytuacji gospodarczej. Panel poprowadził prof. dr hab. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Udział w dyskusji wzięli Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Olga Semeniuk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów dr hab.Sebastian Skuza, Główny Inspektor Sanitarny dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, Dyrektor Generalny Kapsch Telematic Services dr Marek Cywiński i Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.
– Czasy są takie, że trudno, abyśmy debaty otwierającej naszą konferencję nie poświęcili pandemii i jej konsekwencjom. Wszyscy zostaliśmy w mniejszym lub większym stopniu nią dotknięci. Wobec wielu znaków zapytania, pytanie “co dalej?” jawi się jako kluczowe w dzisiejszym świecie – rozpoczął prowadzący panel prof. dr hab. Michał Kleiber.
Prof. dr hab. Michał Kleiber zwracał uwagę m.in. na rolę organizacji międzynarodowych i państw. Uczestnicy w swoich wypowiedziach poruszali też tematykę problemów i wyzwań, jakie postawiła przed nimi pandemia i rozwiązań, jakie podjęto w tym trudnym czasie.
Minister Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o rozsądku, z jakim należy podejść do gospodarowania funduszami w zakresie inwestycji. Przekonywała o słuszności rozwiązań, realizowanych przez rząd.
– Teraz sobie radzimy, ale musimy też zagwarantować pewne elementy na przyszłość. Przede wszystkim, zaproponowane przez Komisję Europejską Fundusze Odbudowy, czyli środki, które mają odbudowywać gospodarkę po pandemii, ale też zwiększać jej odporność na wystąpienie takich sytuacji. W ramach tego funduszu Polska może liczyć na ponad 57 mld euro – przekonywała minister.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak przekonywała, że przedsiębiorcy powinni mieć swobodę w realizowaniu innowacyjnych projektów. Wiceminister Olga Semeniuk podkreślała straty, jakie poniosły poszczególne branże. Jej zdaniem rząd skutecznie niwelował efekty pandemii i przygotowuje rozwiązania, które pomogą w realnym pokonaniu kryzysu i tworzeniu nowych miejsc pracy.
– Nic tak nie napędza gospodarki, jak tworzenie nowych miejsc pracy. W tym czasie jest to wskazane – przekonywała.
Szansy na poprawienie wydolności gospodarki upatruje w cyfryzacji i robotyzacji. O aktualnej sytuacji dużo do powiedzenia miał Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas. Zwrócił on uwagę na skuteczną walkę z koronawirusem w Polsce.
– Jesteśmy w tej chwili na 25 miejscu w Europie jeżeli chodzi o zapadalność. Ale nie odtrąbimy dziś żadnego sukcesu – mówił. – Do tej pory żaden polski lekarz nie miał dylematu, którego pacjenta podłączyć pod respirator, a którego zdyskwalifikować.
Dyskusja na temat skutków pandemii trwała godzinę. Tuż po niej odbyła się druga część inauguracyjnej Sesji Plenarnej dotycząca ekonomii oczami św. Jana Pawła II.