Nagrody Marszałka Województwa 2023. Kto zwyciężył?
Wczoraj w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu, odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas tej wyjątkowej ceremonii, twórcy i animatorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć w trzynastu obszarach działalności publicznej, społecznej i gospodarczej za miniony rok zostali uhonorowani prestiżowymi wyróżnieniami.
– Od 23 lat ranga tego wydarzenia rośnie. Na pewno z powodu jakości zgłaszanych kandydatów. Każdego roku bijemy rekordy w ilości zgłoszeń do nagrody. To oznacza, że mamy wspaniałe i różnorodne społeczeństwo – mówił marszałek Piotr Całbecki.
– Jesteście Państwo kreatywni i twardo stąpacie po ziemi. Budujecie rangę naszego województwa kujawsko-pomorskiego jako regionu nowoczesnego, innowacyjnego i otwartego. Za to chciałabym podziękować i z wielkim szacunkiem nad Waszym dorobkiem się pokłonić – mówiła przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
Laureatami Nagród Marszałka w dziedzinie gospodarki zostali Atos Poland Global Services Sp. z o.o. z Bydgoszczy oraz Onde SA z Torunia. W kategorii funduszy unijnych zwyciężyła gmina miasta Grudziądz.
W dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich laureatem został Szymon Łuczak, prezes Grupy Producenckiej Agrade z miejscowości Jacewo w powiecie inowrocławskim. W kategorii innowacyjnych metod stosowanych w zakresie rozwoju i promocji miast i obszarów wiejskich zwyciężyły Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych we Włocławku, Regionalny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Toruniu oraz Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Bydgoszczy. Przedsiębiorstwo Plast Mar w Jacewie otrzymało nagrodę w kategorii ochrony środowiska naturalnego.
W kategorii edukacji nagrodę otrzymał profesor UMK, dr hab. Michał Białkowski oraz Dorota Żulewska, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie z powiatu chełmińskiego. Laureatami w dziedzinie kultury zostali dr Barbara Mielcarek-Krzyżanowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, dr Adam Kośmieja z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Mariusz Lubomski z Torunia.
W kategorii nauki, badań naukowych i postępu technicznego laureatami został zespół naukowców Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w składzie: dr hab. Rafał Butowt, prof. UMK, dr n. biol. Katarzyna Bilińska oraz prof. hon. Krzysztof Sikora, prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.
W dziedzinie sportu zwyciężyły Dominika Putto, zawodniczka klubu CWZS Zawisza Stowarzyszenie Kajakowe z Bydgoszczy oraz Adrianna Sułek, zawodniczka KS Brda Bydgoszcz. W kategorii promocji województwa laureatem został Zespół Żuki z Bydgoszczy.
Laureatami w dziedzinie ochrony zdrowia zostali dr n. med. Dariusz Paczkowski, ordynator Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy i dr hab. n. med. Józef Mierzwiński, otolaryngolog, specjalista otolaryngologii dziecięcej, prof. UMK, ordynator Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. W kategorii działalności społecznej i zaangażowania na rzecz drugiego człowieka zwyciężył ks. Sławomir Bar, proboszcz bazyliki św. Wincentego A’Paulo w Bydgoszczy.
W kategorii budowy społeczeństwa obywatelskiego wyróżnienia otrzymało sześć instytucji oraz dwanaście osób za organizację pomocy i zaangażowanie na rzecz uchodźców z Ukrainy. Dodatkowo wyróżnienia specjalne otrzymali Zofia Gorczyca de domo Sczaniecka i Adam Sczaniecki.