Zabezpieczenie przyszłości rodziny i bliskich – jak to zrobić?
Przyszłość jest stosunkowo niepewna, dlatego warto zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć bliskich przed niespodziewanymi zdarzeniami, które może przynieść los. Kluczowe w tym aspekcie są rozwiązania skupiające się przede wszystkim na zabezpieczeniu finansowym. Co zrobić, aby niespodziewana śmierć, wypadek czy choroba były mniej dotkliwe dla tych, których kochasz?
Jak zabezpieczyć przyszłość rodziny i Twoich bliskich? 4 rzeczy, które możesz zrobić dla tych, których kochasz
Zabezpieczenie przyszłości wiąże się z podejmowaniem działań, które na wypadek wystąpienia niespodziewanych zdarzeń pozwolą skupić się na rozwiązywaniu bieżących problemów bez konieczności obawiania się o aspekty finansowe. Poznaj sposoby, dzięki którym zabezpieczysz swoich bliskich i stworzysz dla nich koło ratunkowe, po które będą mogli sięgnąć w razie konkretnych problemów.
1. Oszczędności — poduszka finansowa, która pozwoli złapać oddech w trudnych chwilach
Śmierć, wypadek czy choroba wiążą się z trudnymi emocjami. Często nie pozwalają się skupić na pracy i innych aspektach związanych z codziennością. W takiej sytuacji możliwość sięgnięcia po oszczędności pozwoli złapać oddech, odnaleźć się w nowej rzeczywistości i ułożyć domowy budżet. Stworzenie poduszki finansowej będzie szczególnie ważne, jeśli jesteś osobą odpowiedzialną za bieżące wydatki i to głównie Ty utrzymujesz dom.
Jak stworzyć taką poduszkę? Przede wszystkim załóż sumę, którą będziesz odkładać każdego miesiąca. Poinformuj bliską lub zaufaną osobę, gdzie znajdują się pieniądze i w jaki sposób uzyskać do nich dostęp na wypadek wystąpienia określonych zdarzeń.
2. Ubezpieczenie na życie
Ubezpieczenie na życie to forma zabezpieczenia rodziny na wypadek śmierci, a także choroby czy wypadku (polisa o poszerzonym zakresie ochrony). Jeśli wystąpią takie zdarzenia, wskazane w polisie osoby otrzymają od ubezpieczyciela odszkodowanie. Dzięki środkom będą mogły np. spłacić zobowiązania czy pokryć koszty związane z bieżącym utrzymaniem się albo leczeniem.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenia na życie możesz wybrać np. w internetowej porównywarce. Na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/ znajdziesz informacje na temat ofert konkretnych TU (towarzystw ubezpieczeniowych), warunków ubezpieczenia, kosztów i innych ważnych czynników. Dzięki temu szybko i sprawnie zestawisz ze sobą poszczególne rozwiązania.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie?
Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę na następujące aspekty:
- zakres ochrony i ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) — ubezpieczenie na życie zasadniczo zapewnia ochronę na wypadek śmierci, ale może mieć też poszerzony zakres i zapewniać wypłatę odszkodowania np. na wypadek wystąpienia choroby;
- suma ubezpieczenia — to kwota, którą otrzymają osoby uprawnione w związku z wystąpieniem konkretnych zdarzeń;
- koszty ubezpieczenia — należy zwrócić uwagę na wysokość składek oraz termin ich wpłacania;
- porównanie ofert kilku ubezpieczycieli — dzięki porównaniu wybierzesz ofertę na miarę swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.
Pamiętaj, by podczas wyboru polisy, wnikliwie przeanalizować to, co znajduje się w umowie z ubezpieczycielem. W ten sposób zyskasz pewność, że konkretna opcja faktycznie spełnia Twoje oczekiwania.
Warto wiedzieć, że jeśli opłacasz polisę ubezpieczeniową przez określony czas i chcesz z niej zrezygnować, możesz odzyskać zainwestowane środki. Na stronie https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/jak-odzyskac-pieniadze-z-ubezpieczenia-na-zycie/184.html znajdziesz informacje, jak to zrobić. Z artykułu dowiesz się, jak odzyskać pieniądze z nowo zakupionej, ochronnej i mieszanej polisy na życie. |
3. Dbaj o bieżącą regulację swoich zobowiązań
Jednym z aspektów, które są ważne w kontekście przyszłości Twoich bliskich, jest Twoja sytuacja finansowa. Jeśli pozostawisz jakiekolwiek zadłużenia, będą oni prawnie zobowiązani do ich spłaty w przypadku dziedziczenia po Tobie. Co więcej, będą musieli mierzyć się również z oceną otoczenia czy negatywnym stosunkiem Twoich wierzycieli.
Płynność finansowa sprawi, że po Twoim odejściu, wypadku czy chorobie, bliscy będą mogli skupić się na codzienności i odnalezieniu się w otoczeniu. Pamiętaj, że zobowiązania to nie tylko kredyty hipoteczne czy na samochód, ale także karty kredytowe czy drobne pożyczki od rodziny i przyjaciół. Warto zawsze na bieżąco je spłacać, aby nie obciążyć innych swoimi problemami.
4. Sporządź swój testament
Sporządzenie testamentu to rzecz, którą często odkłada się w czasie. Jest to jednak dokument, który pozwoli Ci samodzielnie dysponować swoim majątkiem. Jeśli go nie sporządzisz, po Twojej śmierci rozpocznie się procedura związana z dziedziczeniem ustawowym. Jeżeli chcesz zarządzać swoim majątkiem zgodnie z własną wolą, należy ją wykazać w odpowiednim dokumencie. Dzięki temu unikniesz konfliktów w rodzinie, a także będziesz mógł ustalić szczegóły z rodziną. Klarowna sytuacja w tym aspekcie z pewnością będzie dużym ułatwieniem w przyszłości.
Czasem trudno myśleć o zabezpieczeniu bliskich na wypadek swojej śmierci, choroby czy innych niespodziewanych zdarzeń. Warto jednak mieć świadomość, że takie działanie może zapewnić w przyszłości ukochanym osobom ochronę przed problemami finansowymi i pozwolić się skupić na odnajdywaniu się w nowej rzeczywistości.