Pomnik Kopernika stał się zabytkiem
Czy wypada się teraz umawiać „pod Kopcem” albo „pod żebrakiem”? Pomnik Mikołaja Kopernika został właśnie uznany za zabytek.
Pomnik Kopernika wpisano do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, a decyzję wydano tuż przed świętami, 19 grudnia.
W tym roku minęło 170 lat od momentu, kiedy go odsłonięto. Pomnik Kopernika odlano w Berlinie, jego twórcami byli rzeźbiarze Christian Friedrich Tieck i Johann Heinrich Strack. Napis po łacinie głosi: „Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”, autor tekstu – toruński profesor Rudolf Brohm. Profesorska toga Mikołaja Kopernika to strój, którego astronom wcale nie nosił.
20 lat temu pomnik Kopernika przeszedł gruntowną renowację. Przywrócono kamienną studzienkę z delfinem, zdemontowaną w okresie międzywojennym. Po oczyszczeniu postaci astronoma okazało się, że Kopernik ma wyrzeźbione wąsy, widoczne tylko z bliska.
Z wnioskiem o wpisanie pomnika do rejestru zabytków zwróciła się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Gmina Miasta Toruń. Decyzja była pozytywna i w ten sposób podczas Roku Kopernika i w 550. rocznicę urodzin – pomnik wielkiego astronoma został zabytkiem.
Od lat to najbardziej charakterystyczne miejsce do umawiania się na toruńskiej starówce – od mieszkańców po turystów i szkolne wycieczki. To także świadek wszelkiego rodzaju wydarzeń – uroczystości patriotycznych, protestów, happeningów, juwenaliów itp.
Przy różnych okazjach pomnik Kopernika bywa specjalnie aranżowany i dekorowany. Nosił m.in. czapkę św. Mikołaja, juwenaliową, były czarno-białe pasy podczas Dni Ciechowskiego, maseczki ochronne w trakcie pandemii itp.
fot. M. W-R