Zagrają przeciwko rakowi. W powiecie rusza akcja z okazji miesiąca walki z rakiem
Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Z tej okazji mieszkańcy powiatu toruńskiego będą mogli wziąć udział w czterech spotkaniach w ramach kampanii Gramy przeciwko rakowi, organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Toruniu, we współpracy z Akademią Walki z Rakiem, Fundacją „Światło” i Wyższą Szkołą Bankową w Toruniu.
Akcja Gramy przeciwko rakowi ma zwrócić uwagę na problem pacjentów onkologicznych, a przede wszystkim, wspomóc ich w walce z chorobą. Październikowe spotkania zapowiedzieli dziś w siedzibie powiatu toruńskiego starosta Marek Olszewski, Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”, dr Małgorzata Stankiewicz z Akademii Walki z Rakiem oraz Alicja Górna z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
– Zdecydowaliśmy się na tę akcję, ponieważ poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy działają na rzecz terapii i profilaktyki – mówił dziś starosta Marek Olszewski. – Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, ale cała problematyka związana z onkologią, wymaga nieustannej pracy. Fundacja „Światło” podjęła się prowadzenia Akademii Walki z Rakiem. Pomaganie osobom, które tej pomocy potrzebują oraz prowadzenie akcji przeciwdziałania, poprzez zachęcanie do jak najczęstszego badania się, to istota tej akcji.
– Liczba chorób nowotworowych wzrasta. Stres ma tu ogromną rolę. Dlatego musimy robić wszystko, by pomagać zwyciężać z chorobą nowotworową, stosować profilaktykę i by w tym trudnym okresie życia człowiek nie był sam, bo nikt sam nie wygra z nowotworem – dodawała Janina Mirończuk z Fundacji „Światło”.
W ramach kampanii zaplanowano 4 spotkania na terenie powiatu toruńskiego. W ich trakcie wyemitowany zostanie spektakl „Mówię do Was”, przygotowany przez Akademię Walki z Rakiem oraz porozmawiać z jej podopiecznymi i terapeutami. Za reżyserię w spektaklu odpowiada Anna Magalska, na co dzień aktorka toruńskiego Teatru Horzycy. Scenariusz oparty na tekstach uczestniczek warsztatów. Jak przekonuje reżyserka, jest w nich ogromna siła, która wybrzmiewa zwłaszcza pod koniec spektaklu.
– Próbowaliśmy znaleźć taką formę warsztatów, która pozwoliłaby podopiecznym Akademii oderwać się od tej trudnej rzeczywistości, w której choroba je postawiła. Warsztaty teatralne pozwalały im skupić się na sobie, skoncentrować się na swoim ciele i poznać różne techniki komunikacji ze światem – tłumaczyła Anna Magalska, aktorka Teatru Horzycy, reżyserka spektaklu. – W ostatnim spektaklu postanowiłam skupić się na ich historiach. Pacjentek, które przystały na taką formę. To nie było proste, bo mówienie o sobie w sposób naprawdę szczery, prawdziwy, jest najtrudniejszą formą teatralną, jaką można sobie wyobrazić. Praca była wyjątkowa, bo zaglądanie w głąb siebie i intensywna penetracja swoich lęków, smutków, tajemnic, jest w pewien sposób oczyszczające i dodaje siłę.
Spotkania odbywać się będą w każdy poniedziałek października od godz. 17:00, na terenie czterech gmin powiatu. Tak wygląda harmonogram spotkań:
- 4.10 – Szkoła Podstawowa w Obrowie,
- 11.10 – Biblioteka – Centrum Kultury w Łubiance,
- 18.10 – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmży,
- 25.10 – budynek dawnego GS-u w Łysomicach.
Wstęp na spotkania będzie darmowy. Wszystkie realizowane będą we współpracy z samorządami gminnymi.
– W trakcie październikowej akcji będę chciała przybliżyć właściwy sposób odżywiania w profilaktyce nowotworowej, ale również jak powinna wyglądać dieta u pacjentów onkologicznych na różnym etapie choroby, także w procesie zdrowienia – mówiła Alicja Górna z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
Akademia Walki z Rakiem od lat działa na rzecz osób zmagających się z chorobami onkologicznymi. Nie zastępuje leczenia, ale pomaga przejść przez jego trudy tak, by nikt nie musiał walczyć w samotności.
– Akademia Walki z Rakiem opiera się na terapii Simontonowskiej oraz elementach terapii poznawczo-behawioralnej. W zakres naszych usług wchodzi poradnictwo indywidualne, ale także bardzo ceniona przez nas metoda pracy – terapia grupowa – wyjaśniała dr Małgorzata Stankiewicz, koordynatorka Akademii Walki z Rakiem w Toruniu. – Pomimo, że mamy wyznaczony program działania, pomocy, wspierania i pracy z pacjentem, to na każdego patrzymy przez pryzmat jego indywidualnych potrzeb i do tego dostosowujemy terapię.
– Akademia Walki z Rakiem ma już 16 lat. Powstawała w Toruniu, a w tej chwili działa w 10 dużych miastach w całej Polsce. To jest też miarą problemu – mówiła Janina Mirończuk, prezes Fundacji „Światło”.
Coto
28 września 2021 @ 08:34
Robienie sobie reklamy komercyjnej na chorobach onkologicznych, przez wyżej wymienione podmioty i osoby, jest okropne!
To jest konkurencja wobec akcji ogólnopolskiej.
Udział fundacji „Światło” ma czysto komercyjny charakter!
Straszne.