Będą nowe parki kieszonkowe w Toruniu? Miasto orientuje się w cenach
Pierwsze parki kieszonkowe w Toruniu zaczęły powstawać pod koniec zeszłego roku przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera oraz ul. Szuwarów i Tataraków. Teraz miasto planuje budowę kolejnych miejsc zieleni i odpoczynku. Wymieniane są cztery lokalizacje, ale o tym czy ich budowa faktycznie ruszy – zadecyduje cena. Na razie trwa rozeznanie rynku.
Przypominamy, że pod koniec listopada 2022 r. ruszyły prace przy tworzeniu pierwszych parków kieszonkowych w Toruniu. Efekty będą widoczne na wiosnę, gdy posadzone rośliny zaczną kwitnąć. Parki tworzone są w tematycznych stylach – każdy z nich ma nawiązywać do innego kraju. I tak na ul. Narcyzowej i Zagonowej mieszkańcy będą korzystać ze „Szwajcarskiego zakątku”, przy Szuwarów i Tataraków z „Zacisza Holandii”, a na Rydygiera z „Greckich klimatów”.
Teraz Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia rozpoczął procedurę szacowania wartości zamówienia na zaprojektowanie kolejnych parków kieszonkowych.
Nowe parki kieszonkowe w Toruniu. Gdzie miałaby powstać?
- Park kieszonkowy przy ul. Szosa Chełmińska / Liceum Akademickie. 0,17 ha. [„Teren zyskał na znaczeniu po zagospodarowaniu przestrzeni sportowych. Stanowi doskonałe zaplecze dla młodzieży uczącej się w sąsiedztwie”]
- Park kieszonkowy przy ul. Sienkiewicza / Gagarina (teren zieleni przy tzw. „Widelcu”). 0,25 ha. [„Teren wnioskowany wielokrotnie przez mieszkańców do zagospodarowania”]
- Park kieszonkowy przy ul. Struga Lubicka przy ul. Tarnowskiej. 0,16 ha. [„Ze względu na charakter i sąsiedztwo Strugi Lubickiej – teren szczególnie predysponowany do funkcji rekreacyjnej. Wnioski o jego zagospodarowanie były zgłaszane wielokrotnie przez mieszkańców”]
- Park kieszonkowy przy ul. Chrobrego / Wojska Polskiego. 0,2 ha.
Każdy z wymienionych parków ma zostać zaprojektowany indywidualnie, ale to, co będzie je łączyć to takie elementy, jak ciągi piesze czy pieszo-rowerowe (także z wykorzystaniem naturalnych przedeptów), urządzenia rekreacyjno-zabawowe oraz elementy małej architektury (ławki, siedziska, stoły parkowe, kwietniki czy infrastruktura wodna), oświetlenie oraz nasadzenia zieleni, w tym zagospodarowanie istniejących roślin i stworzenie łąk kwietnych. Nowe parki muszą także nawiązywać do kolejnych krajów.
– Dobór roślin lub elementów zagospodarowania powinny nawiązywać kolorystyką do barw narodowych wybranego kraju. Celem głównym strategii toruńskich parków kieszonkowych jest bowiem stworzenie tematycznego szlaku kulturowo-przyrodniczego, będącego miejscem integracji społecznej mieszkańców i pozwalającego na odbycie w Toruniu „podróży dookoła świata” – uzasadnia Urząd Miasta Torunia.
Obszar objęty opracowaniem nie powinien być większy od 0,5 ha, a wydatki kosztorysowe nie powinny przekroczyć kwoty 500 tys. zł brutto z uwzględnieniem kosztów 3-letniego utrzymania oraz kosztów pracy inspektora ds. zieleni, nadzorującego ich wykonanie – zaznacza miasto.
Czy zatem nowe parki powstaną? Wszystko prawdopodobnie zależy od kosztów. Na ten moment żadne zamówienie na wykonawstwo nie zostało jeszcze ogłoszone – na razie trwa rozeznanie rynku i procedura szacowania wartości.