Gatunek chroniony w pobliżu remontu mostu Piłsudskiego – koniec toruńskiej inwestycji?
Na toruńskiej Kępie Bazarowej, na terenie zrębu, pułapki feromonowe odłowiły 4 samice ściśle chronionego gatunku chrząszcza – pachnicy dębowej. Kontynuacja inwestycji stoi pod znakiem zapytania.
Pachnica dębowa to jeden z największych chrząszczy występujących w Polsce – osiąga długość nawet 4 centymetrów. Wyjątkowym czyni go charakterystyczny, wydzielany wyłącznie przez samce feromon, zbliżony zapachem do piżma. To właśnie on czyni namierzenie tego chronionego owada możliwym – do wykrycia jego obecności na danym terenie wykorzystuje się specjalnie przeszkolone psy lub urządzenia, wykrywające feromony. To właśnie te drugie pozwoliły na odnalezienie pachnicy dębowej na terenie remontu mostu imienia Józefa Piłsudskiego.
„Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w czasie prowadzonej inwestycji zarówno istniejące, jak i potencjalne siedliska pachnicy dębowej zostały zniszczone w trakcie wycinki drzew” – pisze na Facebooku organizacja Zielone Kujawy.
Pachnica dębowa jest gatunkiem ściśle chronionym. Jej występowanie na danym terenie może stanowić podstawę do wyznaczenia Specjalnego Obszaru Ochrony Siedlisk. Polska jest zobowiązana prawnie do zapewnienia ochrony i przetrwania temu gatunkowi.
„Wysłaliśmy zawiadomienie o potwierdzeniu występowania ściśle chronionego gatunku chrząszcza – pachnicy dębowej – na terenie lasu łęgowego, sąsiadującego bezpośrednio z inwestycją remontu mostu im. J. Piłsudskiego w Toruniu” – relacjonuje organizacja.
Co stanie się więc z inwestycją? Jak wpłynie to na renowację mostu? O bieżącej sytuacji będziemy informować w kolejnych aktualizacjach.
8 sierpnia 2022 @ 14:51
W pobliżu remontu mostu?! Chyba mostu remontowanego? Zresztą jest już dawno po remoncie.
8 sierpnia 2022 @ 14:46
Remont dawno się zakńczył, odbiory również.
8 sierpnia 2022 @ 09:49
Ale o czym wy właściwie piszecie? Przecież remont mostu skończył się dawno temu.